logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Współczesne budownictwo bazuje w dużej mierze na sprawdzonych i wciąż udoskonalanych prefabrykatach. Ponadto coraz częściej firmy zajmujące się prefabrykacją betonową biorą udział w procesie projektowania i renowacji obiektów zabytkowych. Przykładem mogą być sprężone systemy stropowe RECTOR, które sprawdzają się m.in. podczas wymiany stropów w budynkach istniejących.

 

mgr inż. arch. Przemysław Deryło, RECTOR Polska Sp. z o.o.;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaletami budynków zlokalizowanych w centrach dużych miast są dobra lokalizacja i atrakcyjne sąsiedztwo. Realizacja nowego obiektu w takim miejscu jest jednak zwykle trudna ze względu na brak wolnej przestrzeni. Trzeba więc przeprowadzać przebudowę istniejącej
tkanki miejskiej i zmieniać funkcję budynków, a częstym elementem takich renowacji jest wymiana stropu. W centrum Żor w starym młynie przy ulicy Rybnickiej, przebudowywanym na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, zamienione zostały dawne drewniane stropy na gęstożebrowe sprężone w technologii RECTOBETON (fotografia 1).

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 3/2019, strona 60-61 (spis treści >>)