logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Finał XVI Kampanii SPBT „Dobry Beton”

Justyna Piotrowska-Łój, Maciej Gruszczyński, SPBT w Polsce

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce (SPBT) już od 16 lat promuje dobre praktyki w produkcji betonu towarowego, pokazując wytwórnie dbające o jakość oferowanych produktów, środowisko naturalne, a także bezpieczeństwo pracy. Efektem dotychczasowych kampanii „Dobry Beton” jest większa dbałość o odbiorcę finalnego, aby oferowany mu beton towarowy charakteryzował się jak najlepszą jakością. Natomiast tegoroczna kampania otwiera nowy rozdział Znaku SPBT „Dobry Beton”. Po raz pierwszy 20 wytwórni ubiegających się o to wyróżnienie poddano audytom z dziedziny BHP i ochrony środowiska. Umożliwi to poprawę wykorzystania zasobów naturalnych, a także zwiększy bezpieczeństwo pracy w wytwórniach betonu.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 91-93 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w kwietniu 2019 roku

mgr Małgorzata Kowalska

W kwietniu 2019 r. nastąpiło niewielkie spowolnienie produkcji materiałów budowlanych. Z raportów dużych przedsiębiorstw przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób, składanych w cyklu miesięcznym do GUS wynika, że spośród czterdziestu czterech obserwowanych grup wyrobów wielkość produkcji wytworzonej w kwietniu 2019 r. w dwudziestu dziewięciu grupach przewyższyła poziom produkcji notowany w kwietniu 2018 r., ale tylko w trzynastu – notowany w marcu 2019 r.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 88-90 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów dla budownictwa w kwietniu 2019 roku

Marzena Mysior-Syczuk
Główny Koordynator ds. Public Relations Grupa PSB Handel S.A.

Ceny w kwietniu 2019 r., w porównaniu z kwietniem 2018 r., zwiększyły się w następujących grupach towarowych (tabela): ściany, kominy (+16,9%); cement, wapno (+10,1%); chemia budowlana (+6,2%); izolacje wodochronne (+5,3%); wykończenie (+4,3%); farby, lakiery (+4,2%); sucha zabudowa (+4,0%); instalacje, ogrzewanie (+3,5%); dachy, rynny (+3,3%); stolarka (+2,4%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,4%); płyty OSB (+2,2%); narzędzia (+1,2%), dekoracje (+1,2%) oraz izolacje termiczne (+0,4%). Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenia, elektryki (-0,2%).

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 87 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie czterech miesięcy 2019 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w kwietniu br. na terenie kraju w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób była większa (w cenach stałych) o 17,4%niż przed rokiem (wobec wzrostu o 19,7% w kwietniu ub. roku i o 10,8% w marcu br.).Wzrost sprzedaży produkcji zarówno w porównaniu z kwietniem ub. roku, jak i marcem br. odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym największy w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – odpowiednio o 32,7% i o 6,2%.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 85-86 (spis treści >>)

Tydzień Bezpieczeństwa 2019 pod hasłem „Nigdy nie idź na skróty”

mgr inż. Wojciech Jarmołowicz

Przeszło 12,5 tys. pracowników firm – członków Porozumienia dla Bezpieczeństw a w Budownictwie (PBB), oraz ok. 19 tys. pracowników podwykonawców zostało
przeszkolonych podczas tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa na polskich budowach prowadzonych przez sygnatariuszy Porozumienia. Jest to największa akcja szkoleniowo-edukacyjna w budownictwie.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 84 (spis treści >>)

Departament Prawny GUNB informuje

Jak należy rozumieć pojęcie „mapy zasadniczej” użyte w art. 29a ustawy – Prawo budowlane w związku z budową przyłączy?

Przepisy ustawy – Prawo budowlane przewidują dwa tryby wykonania przyłącza: bez zgłoszenia (art. 29a ustawy) lub na podstawie zgłoszenia (art. 29 ust. 1 pkt 20 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy)...

Bezpieczeństwo miejsc rekreacji, takich jak place zabaw i siłownie plenerowe

Place zabaw, siłownie plenerowe oraz skateparki nie są obiektami budowlanymi i w związku z tym nie podlegają reglamentacji przepisów ustawy – Prawo budowlane. Przepisom ustawy podlegają jednak obiekty budowlane lub urządzenia budowlane znajdujące się na placach zabaw, w siłowniach plenerowych oraz skateparkach. Zwykle są to obiekty małej architektury w rozumieniu ustawy, a w szczególności użytkowe, służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki (art. 3 pkt 4 lit. c ustawy). Wyliczenie to należy odczytywać jako przykładowe. Kluczowym kryterium jest wielkość obiektów i ich przeznaczenie.

Jak zgodnie z prawem wznowić budowę obiektu po wygaśnięciu pozwolenia na budowę?

Pozwolenie na budowę wygasa, jeśli budowa obiektu budowlanego została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata (zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

Czy montaż tablic informacyjnych na elewacji obiektu zabytkowego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo budowlane, instalowanie tablic i urządzeń reklamowych wymaga dokonania zgłoszenia.Wyjątkiem jest montaż tablic i urządzeń na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 29 ust. 2 pkt 6 w zw. z 30 ust. 1 pkt 2 ustawy).

„Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych”

Pod tym hasłem odbyła się 11 – 12 kwietnia br. w Warszawie ogólnopolska konferencja, której organizatorem był Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Tegoroczne spotkanie było już piątym z kolei, w którym uczestniczyli przedstawiciele wyższych uczelni technicznych z całej Polski, Instytutu Techniki Budowlanej, Polskiego Centrum Akredytacji, Komendy Głównej Policji, urzędów wojewódzkich, samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) oraz wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego. Konferencję otworzył Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Norbert Książek, dziękując za wkład autorom referatów i członkom komitetu Naukowego, którzy recenzowali zgłoszone referaty, a wszystkich uczestników zaprosił do dyskusji.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 6/2019, strona 82-83 (spis treści >>)