logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Renowacja odwodnienia ulic w infrastrukturze miejskiej

dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. UZ
mgr inż. Anna Staszczuk
dr inż. Teresa Nowak


W cykl życia przewodów kanalizacyjnych, tak jak każdych innych konstrukcji inżynierskich, wpisane są procesy zużywania się i starzenia. Wymuszają one renowację sieci, aby właściwie spełniała swoją funkcję i nie powodowała zagrożeń w postaci katastrof. Stosowanych jest wiele metod renowacji odwodnienia ulic. W artykule omówimy metody bezwykopowe. Zalety stosowania tych technologii doskonale wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju w budownictwie [A. Kolonko, C. Madryas, L. Wysocki Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych. Wrocław, Politechnika Wrocławska, 2002 r.] i są następujące:
• brak uciążliwości dla mieszkańców;
• nienaruszenie jakości urbanistycznej otoczenia;
• brak zniszczeń nawierzchni;
• ochrona środowiska;
• bardzo korzystne właściwości hydrauliczne kanału po renowacji;
• oszczędność materiału.
Ocena stanu technicznego sieci kanalizacji deszczowej
Kompleksowa ocena stanu technicznego sieci kanalizacyjnej to pierwsza, podstawowa czynność, którą należy wykonać, przygotowując się do procesu renowacji, ma ona bowiem bezpośredni wpływ na dobór optymalnej metody naprawy kanału. Etapem przełomowym w dokonywaniu oceny stanu technicznego kanalizacji stało się wprowadzenie, pod koniec lat sześćdziesiątych, techniki wideo. Obecnie inspekcję kamerą telewizyjną wykonuje się powszechnie. Przed jej wprowadzeniem do kanału niezbędne jest jego mechaniczne bądź ciśnieniowe oczyszczenie. Istnieje możliwość zastosowania wieloczynnościowego pojazdu kanalizacyjnego, z odzyskiem wody, wyposażonego w odpowiednie urządzenia do czyszczenia.

Światowy Kongres Tunelowy - Agra 2008

22 – 24 września 2008 r. odbył się w Agrze (Indie) Światowy Kongres Tunelowy pod hasłem „Urządzenia podziemne lepsze dla środowiska i bezpieczeństwa”.Organizatorami Kongresu byli: Międzynarodowe Stowarzyszenie Tunelowania i Przestrzeni Podziemnych (ITA-AITES) oraz Indyjskie Stowarzyszenie Tunelowe wraz z Dyrekcją ds. Nawadniania i Energetyki. W Kongresie udział wzięło ok. 1000 delegatów,wwiększości pochodzących z krajówazjatyckich. Polska delegacja liczyła 5 osób i zaznaczyła swoją obecność m.in. wygłoszonym referatem „Polskie doświadczenia wynikające z zastosowania rur GRP do mikrotunelingu”,
autorstwa Cezarego Madryasa i Lecha Skomorowskiego.

Cementacja jako najstarsza metoda renowacji stalowych i żeliwnych przewodów wodociągowych

dr inż. Andrzej Kolonko

Obecnie głównym problemem przy zaopatrzeniu ludności w wodę pitną jest zapewnienie jej odpowiedniej jakości. Większość zakładów uzdatniania wody dostarcza wodę o prawidłowych parametrach. Jednak woda ta trafia do sieci wodociągowych i tam zaczynają się pojawiać problemy. Skorodowane i pokryte twardymi osadami stare rury stają się przyczyną pogarszania jakości wody oraz wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Spadające zużycie wody pitnej sprawia, że maleje prędkość przepływu, przez co wydłuża się czas jej przetrzymania. Powoduje to wtórne zanieczyszczenie, szczególnie w przypadku sieci wodociągowych zbudowanych z rur stalowych i żeliwnych nieposiadających zabezpieczającej powłoki wewnętrznej z zaprawy cementowej lub z tworzywa sztucznego. Takich przewodów wodociągowych jest wciąż wiele, mimo że  w ostatnich latach powstają nowe odcinki sieci wodociągowych zbudowanych z rur wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Z ekonomicznego punktu widzenia eksploatacja takich zużytych przewodów jest nieopłacalna, ale woda pitna musi być dostarczana mieszkańcom w sposób ciągły. Znane są metody rozwiązywania takich problemów. Jedną z nich jest renowacja przewodów wodociągowych przez nanoszenie mineralnych powłok ochronnych na powierzchnię wewnętrzną oczyszczonego przewodu wodociągowego, znana w Polsce pod nazwą cementacja.

Systemy kanalizacyjne firmy P.V. Prefabet Kluczbork S.A.

Firma P.V. Prefabet Kluczbork S.A. oferuje bogaty asortyment wyrobów do systemów kanalizacyjnych, wśród których sąm. in. betonowe i żelbetowe rury WIPRO i WITROS®, rury przeciskowe, rury z polimerobetonu Metromax oraz króćce, stosowane jako element przejściowy łączący rurociąg ze studnią. Rury wyróżniają się prostym montażem i szczelnością połączeń.
RuryWIPRO są wytwarzane z betonu klasy C35/45 i mogą mieć średnicę 200 ÷ 800mm, jeżeli są betonowe oraz 400 ÷ 1200 mm, jeżeli są żelbetowe. Obecnie coraz częściej są stosowane ruryWITROS® z uszczelką zintegrowaną, produkowane z betonu klasy C40/50. W tabeli przedstawiono charakterystykę rur WITROS®.

Polecamy zaprawy Topolit

O prawidłowym działaniu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych decyduje ich niezawodność rozumiana jako doskonała sprawność techniczna. W związku z tym istotne jest, aby stosować bardzo dobrej jakości materiały/wyroby i właściwie je aplikować/ montować. Zdarza się jednak, że po kilkunastu latach eksploatacji pojawiają się uszkodzenia, np. nieszczelności, rysy, ubytki i wówczas konieczne jest przywrócenie instalacji odpowiedniego stanu technicznego. W tym celu stosuje się różne materiały/technologie naprawy elementów sieci.

Renowacja ceglanych kanałów ściekowych

Współczesne systemy kanalizacyjne w miastach europejskich zaczęły powstawać w połowie XIX w. Przewody kanalizacyjne małych średnic wykonywano wówczas najczęściej z rur kamionkowych, a kanały zbiorcze z cegły.W celu zapewnienia odpowiedniej prędkości przepływu ścieków w kanałach murowanych najczęściej stosowano przekroje jajowe, rzadziej gruszkowe, eliptyczne lub dzwonowe. Aby dodatkowo poprawić warunki przepływu ścieków i zwiększyć odporność na ścieranie, kinety kanałówwykładano łuskami z kamionki, stosowano także specjalne kształtki kinetowe. Przykład murowanego kanału ściekowego z kształtką kamionkową w kinecie ilustruje rysunek 1.

Zastosowanie rur z betonu sprężonego typu BETRAS

Do transportu mediów w gospodarce wodno-ściekowej stosowane są m.in. rury z betonu sprężonego typu BETRAS. Ich produkcję rozpoczęto w latach 70 XX w., gdy zakupiono licencję od szwedzkiej firmy SENTAB. Obecnie są wytwarzane rury o średnicy wewnętrznej: 600, 800, 1000, 1200, 1400 oraz 1600 mm i klasie ciśnienia wewnętrznego: 0,5, 1,0 oraz 1,5 MPa, jako zwykłe oraz z wydłużonym kielichemprzystosowane do stosowania na terenach szkód górniczych (do IV kategorii włącznie).
Rury BETRAS zastosowano m.in. do budowy:
• kolektora KGHM Polska Miedź na zbiorniku Żelazny Most – Rudna – ułożono ponad 11 km rur bezpośrednio na gruncie; przesyłane medium wykazuje właściwości ścierniwa;
• elektrowni wodnej DRANGEDAL w Norwegii – rur średnicy 1000 mm i łącznej długości 3,2 tys. m ułożono na gruncie skalnym o spadku do 30°;
• rurociągu zaopatrującego Łódź w wodę pitną – ponad 16 km rur;
• kolektora tłocznego (Ø 600mmdługości 13 tys. m) oczyszczalni ścieków Ostrowa Wielkopolskiego.