logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

II Forum „Beton w drogownictwie”

Na początku marca br. odbyło się w Ostródzie II Forum „Beton w drogownictwie” zorganizowane przez Polski Kongres Drogowy – Polski Komitet Narodowy Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu oraz Stowarzyszeniem Przemysłu Wapienniczego, pod patronatem medialnym m.in. miesięcznika „Materiały Budowlane”. Obejmowało ono konferencję „Nawierzchnie betonowe – budowa, utrzymanie i naprawy” oraz wystawę firm prezentujących materiały budowlane, maszyny i urządzenia stosowane do budowy oraz utrzymania dróg. Spotkanie, w którym udział wzięło ok. 200 osób, uroczyście otworzył Zbigniew Kotlarek – Prezes Polskiego Kongresu Drogowego. 

Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 69 (spis treści >>)

Dobre praktyki w transporcie pionowym materiałów

mgr Joanna Olszowska-Schilbach, Mota-Engil Central Europe

Adres do korespondencji: joanna.olszowska-schilbach@mota-engil-ce

Najczęstsze wypadki w transporcie pionowym spowodowane zerwaniem podwieszonego ładunku, wypadnięciem transportowanych elementów, uderzeniem kołyszącym się lub obracającym ładunkiem. Te przyczyny techniczne często mają jednak u swoich podstaw element ludzki, czyli brak wiedzy, szkoleń, niewłaściwą komunikację, a także rutynę czy zmęczenie. Z tego powodu firmy zrzeszone w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zwracają szczególną uwagę na wprowadzanie dobrych praktyk, uwzględniających obowiązujące prawo i czynnik ludzki. 

Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 68 (spis treści >>)

Departament Prawny GUNB informuje

Kontener gastronomiczny – obiekty tymczasowe a przyłącza

Budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy – Prawo budowlane), nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz zgłoszenia. 

Projekt budowlany a obowiązek umieszczania przyłączy

Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych (art. 34 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane). Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1935), wymagania rozporządzenia należy spełnić, uwzględniając właściwości danego obiektu budowlanego, takie jak przeznaczenie, sposób użytkowania, usytuowanie, rozmiary, sposób i zakres oddziaływania na otoczenie, złożoność rozwiązań technicznych oraz rodzaj i specyfikę. 

 Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 67 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów budowlanych w kwietniu 2020 roku

Marzena Mysior-Syczuk, Główny Koordynator ds. Public Relations Grupa PSB Handel S.A.

Grupa PSB Handel S.A. analizuje ceny najważniejszych materiałów budowlanych (tabela). Ceny w kwietniu 2020 r., w porównaniu z kwietniem 2019 r., zwiększyły się średnio o 2,1%, w tym: cementu i wapna o 8,7%; chemii budowlanej o 5,7%; stolarki o 4,4%; instalacji i ogrzewania o 3,8%; suchej zabudowy o 3,0%; ścian, kominów o 2,8%; farb i lakierów o 2,1%; dachów i rynien o 1,7%;materiałów wykończeniowych o 1,5%. Spadek cen nastąpił w przypadku: izolacji wodochronnych o 0,4%; izolacji termicznych o 5,6% oraz płyt OSB o 13,3%. 

 Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 66 (spis treści >>)

2,5-krotnie mniejsza dynamika eksportu okien i drzwi w 2019 roku

W 2019 r. polskie firmy sprzedały na rynkach zagranicznych 11,6 mln szt. okien i drzwi o łącznej wartości ok. 2,25 mld EUR (rysunek 1). Był to kolejny rekordowy rok dla branży stolarki budowlanej, ale tempo wzrostu eksportu wyraźnie wyhamowało. Jak podaje Centrum Analiz Branżowych, wartość eksportu zwiększyła się o 5,2%. Oznacza to, że dynamika była blisko 2,5-krotnie mniejsza niż w latach poprzednich. 

 Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 64 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie czterech miesięcy 2020 roku

mgr Janusz Kobylarz

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w kwietniu br. na terenie kraju w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących większej niż 9 osób była mniejsza (w cenach stałych) o 0,9% niż przed rokiem wobec wzrostu o 17,4% w kwietniu ub. roku i o 3,7% w marcu br. (tabela 1). Zmniejszenie sprzedaży produkcji w porównaniu z kwietniem ub. roku odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się przede wszystkim wznoszeniem budynków – o 8,9% (wzrost przed rokiem o 3,9%) oraz w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie budowlanych robót specjalistycznych – o 4,8%(zwiększenie o 18,2%w kwietniu 2019 r.). 

 Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 62-63 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w kwietniu 2020 roku

mgr Małgorzata Kowalska

W kwietniu 2020 r. nastąpiło znaczne zmniejszenie produkcji większości materiałów zużywanych w budownictwie zarówno w porównaniu z kwietniem 2019 r., jak i marcem 2020 r. Ze składanych do GUS raportów dużych przedsiębiorstw przemysłowych o liczbie pracujących 50 i więcej osób, wynika, że spośród 40 obserwowanych grup wyrobów w 29 grupach produkcja była niższa niż w kwietniu 2019 r., a w porównaniu z marcem 2020 r. aż w 36 grupach niższa. Słabe wyniki w kwietniu spowodowały spadek do 14 liczby wyrobów z dodatnią dynamiką produkcji w okresie narastającym, tj. w okresie styczeń – kwiecień 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., kiedy dodatnią dynamikę notowano w 29 grupach. Produkcja wytworzona w okresie czterech miesięcy 2020 r. była w 26 grupach mniejsza niż przed rokiem, a w 27 mniejsza od notowanej za okres styczeń – marzec 2020 r. 

 Zobacz więcej

Materiały Budowlane 6/2020, strona 59-61 (spis treści >>)