logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Krajobraz inwestycyjny województwa lubelskiego

Województwo lubelskie, zajmujące trochę ponad 25 tys. km2, jest trzecim co do wielkości regionem kraju. Jego terytorium stanowi część głównego szlaku komunikacyjnego Europy – z Londynu i Paryża, przez Berlin i Warszawę, do Moskwy i dalej na Syberię oraz Kijów ku portom Morza Czarnego. Województwo może więc stanowić doskonałą bazę wypadową dla firm, które chcą prowadzić interesy ze Wschodem. Jest to region rolniczo- przemysłowy, w którym użytki rolne stanowią aż 68%.

Polskie firmy w nieprzyjaznym otoczeniu

Z Józefem Zubelewiczem, Prezesem Zarządu ERBUD S.A., Wiceprezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa rozmawia Ewa Zychowicz

Ewa Zychowicz: Inwestycje, związane z EURO 2012, które mają być zrealizowane w ciągu najbliższych czterech lat, wymagają od polskich firm budowlanych wielkiego wysiłku. Czy zdołają sprostać czekającym na nie zadaniom?

Józef Zubelewicz: Jestem przekonany, że dadzą sobie radę, chociaż realizacja tych inwestycji będzie uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od przychylnego prawa dla tych priorytetowych inwestycji, sprawnego działania administracji przy udzielaniu pozwoleń i różnego rodzaju dokumentów, koniecznych do rozpoczęcia budowy, zapewnienia dostatecznych środków z budżetu państwa, bez konieczności nadmiernego prefinansowania przez firmy budowlane, a wreszcie od stałego dopływu kadr do budownictwa i dostępności niezbędnej ilości wyrobów budowlanych.

W Pionkach powstaje fabryka firmy Soudal

4 czerwca br. odbyło się w Pionkach k. Radomia uroczyste rozpoczęcie budowy pierwszej fabryki firmy Soudal w Polsce. Aktu wmurowania kamienia węgielnego dokonali: Piotr Drzewowski – Prezes Zarządu Saudal; TadeuszOsiński – Starosta Radomski; Romuald Zawodnik – Burmistrz Pionek oraz Andrzej Talarek – Zastępca Dyrektora tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, reprezentujący Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną Europark Wisłosan. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, TSSE, firmy Soudal, firmy ABM Solid S. A., która jest generalnym wykonawcą fabryki oraz dziennikarze.

Krajobraz inwestycyjny województwa wielkopolskiego

Wielkopolska, zajmująca powierzchnię 29 826 km2, to region w zachodnio-centralnej Polski o znacznym stopniu uprzemysłowienia. Uchodzi za województwo bardzo otwarte na rynki zewnętrzne, utrzymujące bardzo dobre stosunki z wieloma gminami ościennymi, a także współpracujące z blisko 300 miastami i gminami na terenie Unii Europejskiej i na Ukrainie.

Krajobraz inwestycyjny województwa zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie, położone w północno-zachodniej części Polski, graniczy od północy przezMorzeBałtyckie zDanią iSzwecją, a od zachodu z Niemcami. Jako województwo przygraniczne musi działać wspólnie z sąsiadami w tworzeniu i utrzymaniu infrastruktury technicznej, szczególnie w komunikacji. Międzynarodowej współpracy wymaga też zagospodarowanie pasa nadmorskiego. Zachodniopomorskie to piąte co do wielkości województwo w Polsce. Mieszka w nim ok. 1,8 mln osób.

Okno dachowe FTP-V Electro wygodne życie

Urządzenia elektryczne sterowane na odległość to już standard w dzisiejszym świecie, ale okna dachowe obsługiwane za pomocą pilota to rozwiązanie ciągle mało popularne w budownictwie. Aby zmienić tę sytuację, firma FAKROprzygotowała nowe okno dachowe FTP-V Electro, które wyposażone jest w zintegrowane urządzenia elektryczne umożliwiające obsługę okna i dodatków za pomocą pilota oraz automatyczne zamykanie podczas deszczu.

Nowe zasady umów deweloperskich

Od 1 marca br. 117 firm zrzeszonych w Polskim Związku Firm Deweloperskich zobowiązało się do stosowania jednolitych zasad umów deweloperskich. Stanowią one suplement do przyjętego przez PZFD w 2005 r. Kodeksu Dobrych Praktyk, zaakceptowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ujednolicone umowy wprowadzają po raz pierwszy na polskim rynku deweloperskim standardy, które zapewniają bezpieczeństwo obydwu stronom transakcji i równoważą ich interesy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dotychczas klient firmy deweloperskiej stał zwykle, w przypadku ewentualnego sporu, na straconej pozycji.

Krajobraz inwestycyjny województwa dolnośląskiego

Województwo dolnośląskie ma powierzchnię ok. 20 tys. km2 i jest zamieszkane przez blisko 2,9 mln osób. W 90 miastach mieszka przeszło 70% ludności regionu. Z ogólnej jego powierzchni prawie 30% przypada na lasy i grunty leśne, a 53% na użytki rolne. Istniejące zasoby kopalin (w tym rud miedzi i węgla brunatnego) stanowią podstawę rozwoju przemysłu wydobywczego oraz wielu innych gałęzi przemysłu. Ukształtowanie geograficzne, warunki środowiska przyrodniczego, zasoby wód leczniczych oraz bogate dziedzictwo kulturowe i historia regionu sprawiają, że także turystyka i lecznictwo uzdrowiskowe jest jedną z podstawowych sfer działalności w województwie dolnośląskim. Województwo składa się z 26 powiatów, 3 miast na prawach powiatu oraz 169 gmin. Stolicą regionu jest Wrocław, położony w niewielkiej odległości od stolic sąsiednich krajów europejskich. [...]