logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce oraz inżynierii lądowej, geodezji i transporcie w I kwartale 2023 roku

mł. bryg. dr inż. Sylwia Jasińska, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Tytuły naukowe profesora w dziedzinie nauk technicznych

(informacje podane zostaną w następującym porządku: miejsce zatrudnienia; postępowanie o nadanie tytułu przeprowadziła)

prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Lidia Żakowska, Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki; Rada Doskonałości Naukowej. 

Materiały Budowlane 05/2023, strona 82-83 (spis treści >>)

Projektowanie Przyszłości 2023

2 dni, 12 prelekcji, 10 warsztatów, 1 debata – łącznie 30 godzin i blisko 200 uczestników to 8. edycja konferencji Projektowanie Przyszłości w liczbach, która odbyła się 18 – 19 kwietnia br. w Krakowie. Otwartość i inspirujące rozmowy, dzielenie się doświadczeniem oraz wzajemne inspirowanie do wytyczania nowych ścieżek i łamania utartych schematów, to tylko kilka aspektów składających się na ideę projektowania – konferencji Projektowanie Przyszłości zorganizowanej przez BIM Klaster.

Tegoroczna edycja po raz kolejny zgromadziła grono sympatyków i entuzjastów innowacyjnych metod pracy i technologii stosowanych w budownictwie (z BIM na czele), wśród których znaleźli się projektanci, przedstawiciele inwestorów, konsultanci, producenci i dystrybutorzy narzędzi informatycznych, prawnicy, a także producenci materiałów budowlanych. Mówiono o zarządzaniu informacją, współpracy na linii inwestor – projektant – wykonawca – zarządca oraz technologiach jutra, które coraz śmielej wkraczają na budowę. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać i przetestować nowinki technologiczne, prezentowane zarówno na stoiskach partnerów wydarzenia – w strefie EXPO, jak i podczas prelekcji.

Na zakończenie części plenarnej zebrani mogli wysłuchać debaty o nieco przewrotnym tytule – Konsylium BIM.

Drugi dzień wydarzenia zdominowały warsztaty prowadzone przez specjalistów i ekspertów z firm członkowskich BIM Klastra. W dwóch salach odbywały się wykłady i prezentacje dotyczące m.in. zarządzania informacją w modelach BIM, pracy z wykorzystaniem otwartych standardów wymiany danych, digital twin, usprawnienia współpracy między uczestnikami procesu inwestycyjnego, metod wizualizacji projektowych obiektów w ramach mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości, zarządzania dokumentacją z wykorzystaniem platformy CDE.

Zespół BIM Klastra 

Materiały Budowlane 05/2023, strona 81 (spis treści >>)

Mosty – budowa, wzmacnianie, przebudowa

Oddział Wielkopolski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej organizuje 06 – 07.06.2023 r. seminarium „Mosty – budowa, wzmacnianie, przebudowa” będące kontynuacją Seminarium „Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów”. Tematyka seminarium obejmuje: rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne budowy, wzmacniania, naprawy i remontów obiektów inżynierskich; przydatność określonych materiałów do budowy, wzmacniania i naprawy obiektów mostowych; wyniki prac studialnych dotyczących technologi budowy nowych obiektów, zwiększania ich nośności, naprawy i remontu; ocenę aktualnej nośności obiektów mostowych; projektowanie i wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych; zagadnienia ekonomiczne dotyczące budowy i remontów obiektów mostowych.

Miejsce seminarium: Hotel Novotel & Ibis Poznań Centrum Więcej na http://www.seminarium-mostowe.pl/ 

Materiały Budowlane 05/2023, strona 80 (spis treści >>)

Aktualne Problemy w Budownictwie Ogólnym i Inżynierii Przedsięwzięć Budowlanych

30 – 31 marca 2023 r. odbyła się w Szklarskiej Porębie VII Konferencja Naukowo-Techniczna BUDIN „Aktualne Problemy w Budownictwie Ogólnym i Inżynierii Przedsięwzięć Budowlanych” zorganizowana przez Katedrę Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej pod patronatem Dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, Sekcji Fizyki Budowli oraz Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Komisji Rewaloryzacji, Modernizacji i Remontów Budowlanych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – Oddział Wrocław. Patronami medialnymi były czasopisma: „Materiały Budowlane”, „Przegląd Budowlany”, „Builder” oraz „Izolacje”.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele następujących ośrodków naukowych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; Politechniki Bydgoskiej; Politechniki Krakowskiej; Politechniki Poznańskiej; Politechniki Warszawskiej; Politechniki Wrocławskiej; Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Tematyka konferencji obejmowała takie zagadnienia, jak: budownictwo ogólne; remont i modernizacja obiektów budowlanych; badania nieniszczące, diagnostyka materiałów i obiektów budowlanych; fizyka budowli, budownictwo zrównoważone i efektywność energetyczna budynków; komputerowe metody modelowania i projektowania obiektów budowlanych oraz technologia i zarządzanie w budownictwie.

W skład Komitetu Honorowego konferencji weszli: prof. dr inż. Kazimierz Czapliński, prof. dr hab. inż. Oleg Kapliński oraz dr inż. Andrzej Czemplik, który rozpoczął BUDIN. Podczas dwóch dni konferencji odbyło się 6 sesji i wygłoszono 50 referatów. Tradycją konferencji jest sesja plenerowa – na szlaku, w górach, która jest okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń w otoczeniu natury Karkonoskiego Parku Narodowego budzącej się do życia po zimie.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie internetowej: http://kbo-wbliw.pwr.edu.pl/konferencja-budin.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz
dr hab. inż. Jarosław Konior, prof. uczelni
dr inż. Mariusz Szóstak
dr inż. Tomasz Gorzelańczyk
dr inż. Marek Sawicki

Materiały Budowlane 05/2023, strona 80 (spis treści >>)