V KONFERENCJA OBIEKTY BUDOWLANE NA TERENACH GÓRNICZYCH
Wejdź na stronę
Materiały Budowlane 08/2023, strona 88 (spis treści >>)
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Wejdź na stronę
Materiały Budowlane 08/2023, strona 88 (spis treści >>)
Organizatorami obu konferencji byli pracownicy Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Czterodniowe obrady konferencji (4 – 7 lipca 2023 r.) odbyły się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym tej uczelni. 7 sesji naukowych połączyło środowisko naukowe, w tym m.in. młodych pracowników nauki z doświadczonymi naukowcami i ekspertami, a także z otoczeniem społeczno-gospodarczym związanym z szeroko pojętą mechaniką gruntów i inżynierią geotechniczną. Uczestnicy konferencji wysłuchali 6 referatów problemowych, 11 referatów przygotowanych przez młodych geotechników, 15 przez firmy geotechniczne oraz 6 referatów generalnych, autorstwa pracowników Katedry Geotechniki i Dróg Politechniki Śląskiej.
Podczas konferencji wspomniano zmarłych zasłużonych geotechników: profesora Macieja Gryczmańskiego – byłego kierownika Katedry Geotechniki i Dziekana Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz profesora Michele Jamiolkowskiego – wybitnego naukowca, byłego prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Mechaniki Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej (ISSMGE).
Miłym wydarzeniem konferencji geotechnicznych było wręczenie nagród specjalnych, tj.:
Ważnym punktem w programie konferencji było zwiedzanie kopalni Guido w Zabrzu oraz unikatowego na skalę światową osiedla Nikiszowiec w Katowicach. Podczas pobytu w Guido, zjeżdżając na głębokość 320 m autentyczną szolą górniczą, uczestnicy konferencji mogli przekonać się, z jakimi wyzwaniami i niebezpieczeństwem związana jest praca pod ziemią. Atrakcją wieczoru w kopalni Guido był wspaniały występ Orkiestry Politechniki Śląskiej.
W pamięci uczestników konferencji z pewnością na długo zapadnie mecz siatkówki pomiędzy drużynami gości i gospodarzy, rozegrany w hali sportowej Politechniki Śląskiej, który wygrali goście wynikiem 3 : 0.
Należy podkreślić, że konferencje geotechniczne przyciągają wielu młodych naukowców oraz nieco starszych ekspertów i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w środowisku naukowym, ale również wśród projektantów i wykonawców robót geoinżynieryjnych.
Joanna Bzówka
Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej
Mirosław Ziach
W co miesięcznym badaniu koniunktury w budownictwie, w którym na ankietę GUS odpowiada ok. 4 tys. firm wykonawczych, w lipcu 2023 r. padł absolutny rekord uciążliwości bariery kosztów zatrudnienia. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii takich badań, wykonawcy reprezentujący podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 pracowników określili wysokość tej bariery na 77,1 pkt proc.
Materiały Budowlane 08/2023, strona 87 (spis treści >>)
Mirosław Ziach
Biuro Informacji Kredytowej podało, że w czerwcu 2023 r. banki udzieliły 11,5 tys. kredytów mieszkaniowych (o 5,1% więcej w porównaniu z majem, a w ujęciu rok do roku o 0,8%) o wartości 4,246 mld zł, co oznacza wzrost o 5,7% licząc do maja, a w ujęciu rok do roku (rdr) o 8,4%(rysunek).W okresie styczeń – czerwiec 2023 r. udzielono 55,1 tys. kredytów mieszkaniowych (spadek rdr o 40,3%) o wartości 19,403 mld zł (spadek rdr o 39,4%).
Materiały Budowlane 08/2023, strona 87 (spis treści >>)
Wejdź na stronę
Materiały Budowlane 08/2023, strona 86 (spis treści >>)
Marzena Mysior-Syczuk
Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów na rynku (tabela). Ceny w czerwcu 2023 r. zwiększyły się średnio o 3,6% w porównaniu z czerwcem 2022 r. Wzrost odnotowano w następujących grupach towarowych: cement, wapno (+27%); farby, lakiery (+12%); chemia budowlana (+10%); instalacje, ogrzewanie (+6%); sucha zabudowa (+6%); narzędzia (+5%); płytki, łazienki, kuchnie (+4%); wykończenie (+3%); stolarka budowlana (+3%) oraz oświetlenie, elektryka (+3%).
Materiały Budowlane 08/2023, strona 86 (spis treści >>)
mgr Małgorzata Kowalska
Z obserwacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce, prowadzonej przez GUS wynika, że w I półroczu 2023 r. zanotowano zwiększenie liczby mieszkań oddanych do użytkowania o 2,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r., natomiast zmniejszyła się liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym aż o 34,7% oraz liczba mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęto o 28,5%.
Materiały Budowlane 08/2023, strona 85-86 (spis treści >>)
mgr Janusz Kobylarz
W I półroczu sprzedaż produkcji budowlano- -montażowej zrealizowana na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób była większa (w cenach stałych) o 3,8% niż w analogicznym okresie 2022 r., kiedy notowano wzrost o 12,0%(tabela 1). Zwiększenie sprzedaży było efektem lepszych wyników uzyskanych w przedsiębiorstwach zajmujących się przede wszystkim budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 10,8% oraz w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są specjalistyczne roboty budowlane – o 6,6%, wobec wzrostu odpowiednio o 5,8%i o 5,9%w I półroczu 2022 r.
Materiały Budowlane 08/2023, strona 82-84 (spis treści >>)