AVASIL
Materiały Budowlane 3/2024, strona 90 (spis treści >>)
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 90 (spis treści >>)
2023 r. był trzecim z rzędu rokiem z dwucyfrowym nominalnym wzrostem przychodów czterdziestu największych podmiotów budowlanych działających w Polsce, co w dużej mierze było wynikiem ogólnego wzrostu kosztów budowy.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 90 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 3/2024, strona 96 (spis treści >>)
mgr inż. Małgorzata Mazur
7 listopada 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw, pod pozycją 2405, Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniające Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z 11 września 2020 r. (ostatni tekst jednolity z 12 lipca 2022 r. Dz.U. a 2022 r. poz. 1679). Wejdzie ono w życie 1 kwietnia 2024 r. Warto zatem poznać zmiany, chociaż są one niewielkie, to przede wszystkim projektanci powinni przygotować się do wykonywania projektów, które je uwzględnią i tym samym zapewnią uzyskanie pozwolenia na budowę bez zbędnych procedur. Adresatami zmian są także organy wydające pozwolenia na budowę i przyjmujące zgłoszenia budowlane (wojewodowie, starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu), inwestorzy (deweloperzy i inwestorzy indywidualni), wykonawcy realizujący zadania związane z budową lub przebudową budynków wraz z otoczeniem.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 96 (spis treści >>)
Joanna Wawryniuk-Barańska
radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Potocznie „remontem” nazywa się działania o różnym zakresie związane z ulepszaniem nieruchomości. Definicja legalna remontu została sformułowana w ustawie Prawo budowlane jako wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Można ją pomocniczo stosować w prowadzonych procesach, ale zasadniczo jest to definicja na gruncie prawa administracyjnego, a nie cywilnego.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 94-95 (spis treści >>)
W ubiegłym roku właściciele i zarządcy nieruchomości korzystali z Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) dobrowolnie. W 2024 r. weszły zmiany w przepisach Prawa budowlanego, które wprowadzają obligatoryjność prowadzenia cyfrowej książki w przypadku obiektów oddanych do użytkowania po 1 stycznia br.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 93 (spis treści >>)
Konferencja zorganizowana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych odbyła się 10 – 12 stycznia br. w Rytrze. Uczestniczyło w niej ok. 170 osób, reprezentujących jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa z sektora budownictwa, a przede wszystkim z branży chemii budowlanej.
Obrady jubileuszowej konferencji otworzyli: dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk – Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych; dr Andrzej Dybczyński – ówczesny Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Tematyka konferencji była bardzo zróżnicowana i dotyczyła: gospodarki niskoemisyjnej; „zielonego ładu” i dekarbonizacji budownictwa; termomodernizacji; bezpieczeństwa pożarowego; ochrony przed hałasem; gospodarki o obiegu zamkniętym; regulacji prawnych dotyczących wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i nadzoru nad rynkiem oraz perspektyw rozwoju wyrobów budowlanych.
W sesji plenarnej wygłoszone zostały 3 referaty, które dotyczyły: roli organów nadzoru budowlanego; badań podatności betonu na odpryskiwanie podczas pożaru wg rekomendacji RILEM oraz wpływu zmian w dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) na rynek budowlany.
Jak stwierdziła autorka pierwszego referatu Iwona Tokarska – Dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, obowiązkiem organów nadzoru rynku jest zapewnienie zgodności wyrobów z prawodawstwem unijnym w całym łańcuchu dostaw. System nadzoru fukcjonuje na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2019/1020 z 20 czerwca 2019 r. Zgodnie z tym aktem prawnym, ostateczna odpowiedzialność za zgodność wyrobu z wymaganiami unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego spoczywa na producencie, natomiast podstawowe zadania organów nadzoru rynku wyrobów budowlanych, to:
Jak podkreśliła dyr. Iwona Tokarska, corocznie sporządzany jest plan kontroli wykonywanych przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego.
W 2024 r. obejmuje on:
Zdaniem dyr. Tokarskiej producent, sporządzając deklarację właściwości użytkowych wyrobu, musi stosować normę zharmonizowaną. W przypadku jej braku wydawane są, przez odpowiednie jednostki, Krajowe Oceny Techniczne (KOT) lub Europejskie Oceny Techniczne (ETA). Producent nie może dokonać oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych swojego wyrobu ani deklarować jego właściwości na podstawie oceny technicznej, wydanej na wyroby innej firmy. Producent musi być bowiem wpisany w treści tego dokumentu – stwierdziła dyr. Tokarska.
O zmianach w dyrektywie EPBD i ich wpływie na rynek budowlany mówił podczas sesji plenarnej Jarosław Guzal, reprezentujący portal Termomodernizacja. pl. 7 grudnia 2023 r. zakończyły się negocjacje pomiędzy Komisją Europejską, Radą i Parlamentem Europejskim dotyczące treści nowej dyrektywy EPBD. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. następujących uregulowań:
Klasy energetyczne budynków planuje się wprowadzić już w 2024 r. Unia Europejska dąży do uniezależnienia od paliw kopalnych, dlatego też od 2025 r. niemożliwe będzie dotowanie kotłów na paliwa kopalne, a od 2040 r. nastąpi całkowite wycofanie tych kotłów z użytkowania. Jak podkreślił autor referatu, obowiązkowe będą natomiast panele fotowoltaiczne we wszystkich nowych budynkach zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Ponadto jako obowiązkowe wprowadzono Krajowe Plany Renowacji budynków istniejących. Budynki te będą musiały uzyskać paszporty renowacji.
Pierwszy dzień konferencji zakończyło uroczyste wręczenie symbolicznych dyplomów krajowych i europejskich ocen technicznych producentom chemii budowlanej.
W drugim dniu konferencji odbyły się następujące sesje tematyczne:
Podczas sesji tematycznych wygłoszono 16 referatów. Dostarczyły one nie tylko nową wiedzę, ale także stworzyły platformę do dyskusji nad kluczowymi problemami współczesnego budownictwa oraz wymiany doświadczeń. Ponadto X Konferencja Naukowa „Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry” umożliwiła nawiązanie kontaktów biznesowych.
Krystyna Wiśniewska
Materiały Budowlane 3/2024, strona 92 (spis treści >>)
32. Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA(30.01 – 2.02.2024), zorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP), towarzyszyły Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Pomocniczego INTERMASZ, Targi Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego INFRATEC oraz Targi KOMINKI.
Uczestniczyło w nich ponad 650 firm z 25 krajów, a odwiedziło je blisko 25 tys. osób z 43 krajów, m.in. generalni wykonawcy, przedstawiciele firm budowlanych, inwestorzy, architekci oraz osoby reprezentujące sieci handlowo-dystrybucyjne. Wśród kontrahentów zagranicznych znalazło się ponad 250 kupców reprezentujących sieci handlowe z 27 krajów, co było możliwe dzięki realizacji programu HOSTED BUYERS. Swoją ofertę zaprezentowali producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie, m.in. stolarki budowlanej; materiałów ściennych i dachowych; chemii budowlanej; okładzin ściennych, materiałów hydro- i termoizolacyjnych.
Tradycyjnie podczas uroczystego otwarcia targów wręczono Złote Medale MTP Budma 2024 za produkty i rozwiązania wyróżniające się innowacyjnością, doskonałą jakością, wyznaczające nowe trendy w budownictwie i wpisujące się w ideę zrównoważonego budownictwa. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Jasiczaka nagrodziła Złotymi Medalami MTP dwadzieścia wyrobów, w tym m.in. pustak ceramiczny Termoton P+W 25 Diament Plus S; wiatrownicę panelową Pruszyński; beton polimerowo- -cementowy Hygrosmart Fix&Finisz.
Targi stanowiły także platformę wymiany wiedzy i doświadczeń ekspertów i praktyków. Towarzyszył im bogaty program konferencji, seminariów, prezentacji i debat, podczas których omówiono najbardziej aktualne problemy budownictwa oraz kierunki i szanse jego rozwoju, nawiązując do tegorocznego hasła targów „Zielona Przyszłość Budownictwa”. Optymalne wykorzystanie energii odnawialnej, efektywność energetyczna budynków i ekologiczne materiały/ technologie to elementy, które kształtują budownictwo ekologiczne.
Tematem Dni Inżynierskich, zorganizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, było bezpieczeństwo rewitalizowanych budynków wielkopłytowych. Przedstawiono kierunki rewitalizacji osiedli budynków wielkopłytowych, możliwości ich dostosowania do wymagań efektywności energetycznej w UE, a także możliwości nadbudowy tego typu obiektów.
Forum Designu i Architektury „D&A” poświęcone było roli zasobów wodnych miast – rzek, jezior, wód opadowych oraz wykorzystaniu ich potencjału w projektowaniu. Tematem Forum była „ODNOWA. Do źródeł witalności”. Gościem specjalnym wydarzenia była Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner w Kengo Kuma and Associates, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów architektonicznych na całym świecie, oraz Izabela Małachowska -Coqui, która przybliżyła niezwykle ważną rolę wody w mieście na przykładach realizacji w Berlinie, Warszawie, Monachium czy Sevilli.
Podczas MONTERIADY, organizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami, promowano kampanię TERMOMODERNIZACJA + DOBRY MONTAŻ. Można było skorzystać z porad ekspertów i dowiedzieć się m.in., jak pozyskać dofinansowanie na termomodernizację domu i wymianę źródła ogrzewania z programu „Czyste Powietrze”. W centrum wydarzenia zlokalizowano ścianę montażową, na której demonstrowano, jak poprawnie i z użyciem nowoczesnych rozwiązań zamontować stolarkę budowlaną.
Tematem III Konferencji Naukowo-Technicznej Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych były odstępstwa od przepisów i ocena ryzyka w inżynierii pożarowej. Dyskutowano też o roli projektanta i rzeczoznawcy, a także nietypowych rozwiązaniach ppoż. stosowanych w obiektach budowlanych oraz bezpieczeństwie pożarowym konstrukcji drewnianych i betonowych.
Polska Izba Budownictwa, we współpracy z organizacjami eksperckimi, zorganizowała panel dyskusyjny dotyczący efektywności energetycznej w budownictwie. Szacuje się, że 17% społeczeństwa zmaga się z ubóstwem energetycznym. Głęboka termomodernizacja istniejących budynków wymaga innowacyjnych materiałów i technologii.
Podczas spotkania przygotowanego przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe omówiono zalety drewna jako materiału budowlanego przyszłości. Analizowano, jaką strategię rozwoju powinny przyjąć polskie przedsiębiorstwa przetwarzające i wykorzystujące drewno. Dyskutowano o prefabrykowanym budownictwie drewnianym i jego wkładzie w zrównoważoną architekturę, a także roli drewna jako kluczowego elementu budynków niskoemisyjnych.
Międzynarodowa Strefa Spotkań na targach BUDMA 2024 była centralnym miejscem networkingowym. Sprzyjała nawiązaniu relacji biznesowych oraz wymianie doświadczeń na temat rozwoju firm na arenie międzynarodowej, finansowania oraz bezpieczeństwa transakcji i logistyki.
Podczas targów odbyły się również Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy oraz pokazy, warsztaty i szkolenia m.in. glazurnicze, dotyczące systemów suchej zabudowy, malowania i szpachlowania, a także Strefa Innowacji – nowości dekarskie, czy Strefa Ognia z polskimi premierami produktów kominkowych.
Materiały Budowlane 3/2024, strona 91 (spis treści >>)