Dr inż. Grzegorz Bajorek urodził sięwJaślew1959 r. Był absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Rzeszowskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał pod czujnym okiem prof. Stanisława Kusia w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, w dyscyplinie budownictwo, w specjalności: technologia betonu.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 198 (spis treści >>)
Mirosław Ziach
Jak wynika z komunikatu prasowego udostępnionego pod koniec sierpnia br. przez Polską Agencję Prasową, kondycja w segmencie deweloperskim jest wręcz znakomita. Marże brutto deweloperów osiągnęły historyczne poziomy i przekraczały średnio 30%, a na niektórych inwestycjach zbliżyły się do 50% – doniosła „Gazeta Wyborcza”. Jednocześnie docierają inne, pozbawione optymizmu, informacje na temat upadłości firm wykonawczych i ich zaległości finansowych.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 197 (spis treści >>)
Mirosław Ziach
Zanim pojawią się konkretne liczby, przypomnę i rozwinę podstawowe definicje. Szara gospodarka obejmuje działania produkcyjne w sensie ekonomicznym, całkowicie legalne (pod względem spełniania norm i regulacji prawnych), ale ukrywane przed władzami publicznymi (nieobserwowane), aby uniknąć:
- płacenia podatku dochodowego, podatku od wartości dodanej (VAT) i pozostałych podatków;
- płacenia składek na ubezpieczenie społeczne;
- stosowania wymagań prawa, takich jak płaca minimalna, maksymalny czas pracy, warunki bezpieczeństwa pracy;
- procedur administracyjnych, takich jak wypełnianie kwestionariuszy statystycznych i innych formularzy. Istotą szarej gospodarki jest
Materiały Budowlane 9/2024, strona 195-197 (spis treści >>)
mgr Janusz Kobylarz
Lipiec br. był kolejnym miesiącem zmniejszenia sprzedaży produkcji budowlano-montażowej wykonanej na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób. Zrealizowana produkcja była mniejsza (w cenach stałych) o 1,4%niż przed rokiem, wobec wzrostu o 1,1%w lipcu 2023 r. i spadku o 8,9% w czerwcu br. (tabela 1). O takich efektach firm budowlanych zadecydowały gorsze niż przed rokiem wyniki przedsiębiorstw zajmujących się przede wszystkim wznoszeniem budynków – o 8,3% (wobec spadku przed rokiem o 7,8%), przy zwiększonej o 3,7% sprzedaży produkcji budowlano-montażowej w firmach realizujących głównie specjalistyczne roboty budowlane (przy spadku przed rokiem o 3,4%) oraz specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 0,8%(wobec wzrostu o 11,7% przed rokiem). Sprzedaż robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 11,0% (w lipcu ub. roku o 7,6%), przy zwiększeniu o 4,5% robót inwestycyjnych (o 7,3% przed rokiem).
Materiały Budowlane 9/2024, strona 193-194 (spis treści >>)

jrs.pl
Materiały Budowlane 9/2024, strona 192 (spis treści >>)
Marzena Mysior-Syczuk, Senior Public Relations Specjalist, Grupa PSB Handel S.A.
Z analizy Grupy PSB Handel S.A. wynika, że w lipcu 2024 r. vs do lipca 2023 r. dynamika cen badanych materiałów dla budownictwa wyniosła minus 0,9%. W kanale detalicznym spadek cen stanowił -1,7%, natomiast w hurtowym ceny wzrosły o +0,2%. Porównując lipiec 2024 r. do czerwca br. średnia cena materiałów zmieniła się tylko o +0,1%. Analizując zaś dane narastająco (za okres styczeń – lipiec 2024 r. do 2023 r.), ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,5%.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 192 (spis treści >>)
mgr Małgorzata Kowalska
Z wstępnych danych GUS, bazujących na raportach dużych przedsiębiorstw przemysłowych o liczbie pracujących 50 i więcej osób wynika, że w lipcu 2024 r. nastąpił wyraźny wzrost produkcji materiałów budowlanych w porównaniu zarówno z produkcją wytworzoną w lipcu 2023 r., jak i w czerwcu 2024 r. Dodatnią dynamikę produkcji, w porównaniu z lipcem 2023 r., wykazali producenci aż 36 grup wyrobów, a tylko w 8 zanotowano niższy poziom produkcji niż przed rokiem (odpowiednio w maju +26, – 18, a w czerwcu +32, – 13), natomiast w porównaniu z czerwcem 2024 r. produkcja była większa w 27 grupach, a mniejsza w 17. Spośród 44 obserwowanych grup wyrobów w 25 pozycjach wielkość produkcji wytworzonej w ciągu 7 miesięcy 2024 r. była większa niż w analogicznym okresie 2023 r., a w 19 mniejsza, przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, że w porównaniu z notowaniami za 6 miesięcy 2024 r. zwiększyła się skala wzrostu produkcji aż w 31 grupach wyrobów.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 189-191 (spis treści >>)
Żeby zrozumieć kapitał społeczny, trzeba rozumieć, czym jest społeczeństwo. Częstokroć uważamy, że to zbiorowość ludzi zamieszkująca na pewnym terytorium, ale to za mało. Społeczeństwo to zbiorowość ludzi zamieszkujących dane terytorium, ale połączonych kulturą, wartościami, normami, tożsamością i interakcjami. Kapitał społeczny obejmuje kilka elementów, czyli po pierwsze normy społeczne, takie jak współpraca i rzetelność. Drugim elementem jest zaufanie do drugiego człowieka i do siebie nawzajem w ramach tej wspólnoty. Zaufanie to pewnego rodzaju nadzieja, gotowość polegania na drugim człowieku, gotowość powierzenia mu życia i istotnych dla nas spraw. Abyśmy mogli zaufać, to zaufanie musi się w nas wykształcić, a kształtuje się ono od pierwszych dni życia. Najpierw w życiu dziecięcym, w relacji pomiędzy dzieckiem a matką. Kiedy matka dobrze opiekuje się dzieckiem, ono czuje się bezpieczne i wykształca się w nim zaufanie do świata i drugiego człowieka. Jeżeli to zaufanie pierwotne nie powstanie, to trudno później nabrać jakiegokolwiek zaufania. Następnie zaufanie kształtuje się w relacjach pomiędzy ludźmi. Im więcej razy zostaniemy zawiedzeni, im więcej złego doświadczymy, tym to zaufanie jest słabsze.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 187-188 (spis treści >>)