ARBOCEL
Materiały Budowlane 12/2024, strona 279 (spis treści >>)
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Materiały Budowlane 12/2024, strona 279 (spis treści >>)
Organizowane co dwa lata Monachijskie Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU to jedna z najważniejszych światowych imprez sektora budownictwa. Wystawców przyciągają tłumy gości z całego świata, w większości zawodowo związanych z budownictwem. Przyjeżdżają oni na monachijskie targi, ponieważ znajdują tu z jednej strony nowe, ciekawe oferty firm , a z drugiej atrakcyjny i na wysokim poziomie merytorycznym program imprez towarzyszących.
Najbliższa impreza – BAU 2025 (13 – 17 stycznia 2025 r.) odbędzie się pod hasłami: budownictwo przyjazane klimatowi; efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych; miasta/dzielnice/wsie – droga do zrównoważonej transformacji; prefabrykowane budownictwo modułowe; budownictwo o zoptymalizowanym koszcie. Głównym celem jest pokazanie wizji przyszłości budownictwa.
Udział w tej edycji targów zapowiedziało ponad 2000 wystawców reprezentujących 60 krajów (w tym ok. 70 z Polski). Będą mieli do dyspozycji 200 tys. m2 w osiemnastu halach. Wystawcy zaprezentują materiały budowlane, w tym wiele nowości. Pokazane zostaną m.in. rozwiązania przyszłości, które stawiają na oszczędność energii, ekologię i redukcję zużycia surowców oraz materiałów.
Hale wystawowe zostały podzielone wg rodzajów produktów tak, aby zwiedzający mogli szybko dotrzć do interesujących ich ofert oraz porównać propozycje konkurentów. Wyodrębniono m.in.: aluminium; szkło; drewno; stal, cynk, miedź; okna i drzwi; bramy i systemy parkingowe; zamki i okucia budowlane; dachy; chemię budowlaną: wykładziny podłogowe; płytki, ceramikę sanitarną, kamień naturalny; automatykę w budownictwie; światło i inteligentny budynek; narzędzia i bezpieczeństwo na budowie; systemy budowlane, energię oraz technologie solarne; prefabrykowane budownictwo modułowe; rozwiązania cyfrowe; roboty i AI; usługi budowlane.
Targom BAU 2025 towarzyszyć będzie wiele interesujących imprez, w tym forum dotyczące przyszłości budownictwa, podczas którego prelegenci podpowiedzą, jak oszczędzać czas, zasoby surowcowe i energię podczas wznoszenia obiektów o różnym przeznaczeniu i jak eksploatować je w sposób neutralny dla środowiska. Obecnie ok. 56% światowej populacji mieszka w miastach i liczba ta zwiększa się. Zgodnie z prognozą do 2050 r. wzrośnie do 70%.Wtymczasie, szczególnie Azja będzie domem dla 33 z przewidywanych 49 megamiast z ponad 10 mln mieszkańców. Wyzwania społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, które pociąga za sobą ten rozwój, będą ogromne, dlatego ważne jest, aby już obecnie planować, jak w przyszłości wyglądać będą miasta, osiedla, wsie. Na BAU 2025 tej tematyce poświęconych będzie wiele wykładów.
Ciekawie zapowiada się Forum Innovation Hub. Na targach znajdzie się też scena, na której wystawcy będą prezentować nowości oraz promować swoje firmy. Odbędą się też spotkania architektów z przedstawicielami przemysłu. Tradycyjnie organizatorzy BAU proponują zwiedzanie targów z przewodnikiem. Ta propozycja adresowana jest m.in. do architektów oraz inżynierów budownictwa.
Wiele firm na BAU 2025 zaprezentuje premierowe rozwiązania. Oto kilka przykładów. Aluprof pokaże dekoracyjne panele aluminiowe EARTHLINE. To innowacyjne rozwiązanie redefiniuje podejście do wykończenia ścian, wprowadzając dynamiczny, trójwymiarowy efekt. Dzięki zastosowaniu systemu zatrzaskowego, ozdobne profile wpinane są bezpośrednio do uprzednio przygotowanej podkonstrukcji aluminiowej, drewnianej, a w przypadku wnętrz – także bezpośrednio do ściany. Takie rozwiązanie zapewnia niezwykle prosty i szybki montaż. Lamele można z powodzeniem stosować jako fasady wentylowane, panele drzwiowe lub dekoracyjne wykończenie ścian wewnętrznych, nadając wszystkim elementom niepowtarzalny wygląd. W ofercie znajdują się panele o szerokości 30 i 90 mm, dostępne w wariancie pionowym i poziomym. EARTHLINE umożliwia również integrację efektownego oświetlenia LED w układzie jednostronnym, dwustronnym oraz centralnym, co pozwala stworzyć unikatowe efekty wizualne. Dzięki bogatej gamie kolorów oraz powłok imitujących takie materiały, jak drewno czy beton, EARTHLINE oferuje ogromne możliwości aranżacyjne.
Na BAU 2025 firma Aluprof pokaże też MB-SKYLINE TYPE S, nową odsłonę wielkogabarytowych drzwi przesuwnych. Dzięki smukłym profilom ukrytym w ścianach i suficie oraz bardzo wąskiemu słupkowi na styku skrzydeł konstrukcja zyskuje nowoczesny, minimalistyczny wygląd, nadający budynkom lekkość i elegancję. Najbardziej charakterystyczną cechą drzwi MB-SKYLINE TYPE S jest zastosowanie całkowicie zabudowanego szczelinowego progu, dzięki któremu wnętrze domu harmonijnie łączy się z otoczeniem (fotografia 1).
Fot. 1. Charakterystyczną cechą drzwi MB-SKYLINE TYPE S firmy Aluprof jest zabudowany szczelinowy próg
Szwajcarska firma 3S Swiss Solar Solutions AG, która jest liderem w Europie w rozwoju i produkcji przegród przyszłości wytwarzających energię, pokaże na BAU 2025 dachy solarne 3 S (fotografia 2) oraz fasady solarne 3S – moduły fotowoltaiczne, które stanowią element pokrycia dachu o nachyleniu co najmniej 3° lub elewacji. Mają konstrukcję bez ramową i oferowane są w różnych kolorach oraz wymiarach. Pozwalają na bardzo dużą swobodę w projektowaniu atrakcyjnych, estetycznych fasad i dachów przy zachowaniu bardzo dużej efektywności energetycznej. Na targach w Monachium szwajcarska firma, oprócz innowacyjnych rozwiązań systemowych na dachy i fasady, zaoferuje swoje usługi i rozwiązania cyfrowe w przypadku całej długości cyklu życia produktu: od oprogramowania do planowania, przez cyfrowy portal klienta, po nowy typ oprogramowania do stałego monitorowania wydajności fotowoltaiki.
Fot. 2. Dach pokryty dachówkami solarnymi MegaSlate firmy 3S Swiss Solar Solution
W śródwielu nowości, które na targach w Monachium pokaże Paged, warto zwrócić uwagę na sklejkę DryGuard FR (fotografia 3), która łączy zaawansowaną ochronę przed ogniem i wilgocią. To unikatowe na świecie rozwiązanie opracowane zostało przez zespół R&D Paged LabTech oraz zespoły technologii i operacji Paged Morąg. Sklejka ma hydrofobową powłokę minimalizującą absorpcję wilgoci. Nie wymaga dodatkowej ochrony przed deszczem, co zmniejsza koszty i przyspiesza realizację projektów. Jednocześnie odznacza się małym oporem dyfuzyjnym, co pozwala na przenikanie pary wodnej. Ma najwyższą klasę reakcji na ogień w przypadku drewna B-s1, d0 (EN 13501-1), co gwarantuje bezpieczeństwo w przestrzeniach publicznych i komercyjnych. Jest lekka oraz odporna na pleśń i promieniowanie UV. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość. Dla wielu inwestorów ważną informacją jest to, że sklejka Paged DryGuard FR posiada Deklarację Środowiskową Wyrobu (EPD) typu III.
Fot. 3. Sklejka Paged DryGuard FR
Warto pojechać na targi do Monachium, aby zapoznać się z najnowszymi trendami w budownictwie, a także nawiązać interesujące kontakty handlowe i skorzystać z dobrych doświadczeń. BAU pozwala na spotkanie prawie wszystkich liderów rynku oraz wielu małych i średnich firm. Ważne, aby samemu zobaczyć i dotknąć nowych produktów. Zdjęcia i specyfikacje techniczne są niczym w porównaniu z ich obejrzeniem na żywo i możliwością bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami firmy.
Aby jeszcze przed targami umówić ewentualne spotkania, organizatorzy oferują narzędzie Matchmaking-Tool. Warto też przypomnieć, że bilety wstępu na targi najprościej nabyć online. Kto zarejestruje się w ten sposób, ten oszczędzi cenny czas po przyjeździe do Monachium oraz będzie mógł bezpłatnie korzystać z miejskiego transportu.
Materiały Budowlane 12/2024, strona 278-279 (spis treści >>)
22 października br. odbyło się w hotelu Inter Continental w Warszawie cykliczne seminarium „Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”, zorganizowane przez firmę Cemex Polska we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Uczestniczyło w nim ok. 200 osób, wśród których byli przedstawiciele: świata nauki; biur projektowych i architektonicznych; producentów materiałów budowlanych; stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz inwestorzy. Wydarzenie wpisuje się w globalną strategię Cemex „Future in Action”, której celem nadrzędnym jest redukcja emisji CO2 w zakładach produkcyjnych firmy.
Inauguracji seminarium dokonali: Rafał Gajewski – Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Handlowego Cemex Polska oraz Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Przemysł cementowy, podobnie jak cała branża budowlana, stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. Jednocześnie otwierają się przed nami wielkie możliwości, których motorem będzie transformacja klimatyczna, dekarbonizacja i innowacyjne rozwiązania w budownictwie. W ramach unijnego pakietu „Fit for 55” kluczowym celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 r., oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r. Dalsza redukcja jest możliwa, dzięki szerszemu stosowaniu cementów i betonów o obniżonej emisyjności, we wszystkich segmentach budownictwa – podkreślił Rafał Gajewski.
Podczas seminarium omówiono wpływ dekarbonizacji oraz zmian klimatycznych na rozwój budownictwa, a także innowacje w produktach betonowych i cementowych. Redaktor Roman Młodkowski, Prezes Zarządu Telewizji Biznes24 przedstawił szanse i motywy rozwoju budownictwa w porównaniu z innymi sektorami gospodarki krajowej i międzynarodowej oraz konsekwencje braku decyzji i chęci do zmian. Zwrócił uwagę, że od dekarbonizacji nie ma odwrotu. Perspektywy rozwoju rynku budowlanego oraz kluczowe trendy zaprezentowali Szymon Jungiewicz, Główny Analityk PMR oraz Maciej Gazda, Ekonometryk PMR, podkreślając, że przepisy ESG, redukcja i monitorowanie śladu węglowego będą wielkim wyzwaniem, aby w nadchodzących latach wprowadzić zmiany w technologii i sprostać olbrzymiemu potencjałowi rynku budowlanego w Polsce. Największy potencjał wykazywać będzie budownictwo inżynieryjne, w tym drogowe i energetyczne, których rozwój zapowiada się najbardziej obiecująco, wyprzedzając segment mieszkaniowy i budownictwo usługowe. Zdaniem Davide Zampiniego z Cemex Global R&D, beton jest przyszłością budownictwa i będzie rozwijał się na przestrzeni kolejnych lat. Fundament został już położony. Czas na działanie i transformację branży oraz ewolucje jej systemu wartości. Dzięki temu będziemy budować lepszą zrównoważoną przyszłość. Nie ma przyszłości bez betonu. Architekt Przemo Łukasik z Medusa Group zaznaczył, że zdrowy rozsądek potrzebny jest architektom, producentom, ale również krytykom i ludziom żyjącym na tym świecie, a błędy architektów pokryje zieleń. Drogą do neutralności muszą podążać wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: architekci, projektanci, wykonawcy, producenci materiałów budowlanych i inwestorzy.
O budownictwie przyszłości i ewolucji budowania w kontekście zmian klimatu mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej. Zaznaczył, że zmiany klimatyczne należy postrzegać jako szansę, a nawet siłę napędową rozwoju budownictwa. Wyzwaniem może okazać się fala renowacji starszych budynków, a przyszłość budownictwa będzie się kształtować przez dalszy rozwój BIM i szeroko pojętej cyfryzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyzacji, prefabrykacji modułowej oraz dzięki zaawansowanym technologiom i innowacyjnym materiałom. Dr inż. Piotr Górak – Menadżer Doradztwa Technicznego Pionu Handlowego Cemex Polska, opowiedział o tzw. skoku technologicznym, jakiego dokonała firma Cemex w przygotowaniu i wprowadzeniu na rynek portfolio cementów niskoemisyjnych Vertua®. Obecnie w jej ofercie znajduje się 9 produktów o obniżonej emisji CO2. W 2026 r. firma planuje zastąpić cementy z grupy CEMI nowoczesnymi cementami CEMIV i CEMV.
Ważnym elementem seminarium była debata „Czy dekarbonizacja jest szansą na rozwój budownictwa”, prowadzona przez Zbigniewa Pilcha, Dyrektora Marketingu i Public Relations Stowarzyszenia Producentów Cementu, w której udział wzięli: Jarosław Fiutowski, Członek Zarządu ds. Polityki ESG i Zrównoważonego Budownictwa, Ghelamco Poland; architekt Karol Nieradka, Manager Biura Projektowego Maxberg w Szczecinie oraz Łukasz Rymarz, Główny Specjalista z Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Tematem przewodnim były zmiany w budownictwie oraz ich postrzeganie przez uczestników procesu budowalnego. Zdaniem Łukasza Rymarza dekarbonizacja jest koniecznością, co wynika z faktu, że większość regulacji zapada na poziomie unijnym i konieczne jest dostosowanie prawa krajowego oraz aktów wykonawczych. Z początkiem 2025 r. wejdzie w życie obowiązek raportowania ESG.
Seminarium było okazją do uroczystego podsumowania III edycji konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”, skierowanego do absolwentów uczelni technicznych. Ponadto towarzyszyła mu wystawa pt. „200 lat patentu na cement portlandzki Josepha Aspdina. 200 lat budownictwa betonowego” autorstwa architekt Eweliny Szeląg, stanowiąca podróż ścieżkami historii cementu i betonu od XIX w. po czasy współczesne. Podczas tego wydarzenia uhonorowano specjalnymi statuetkami osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju przemysłu cementowego w Polsce: prof. dr. inż. Jana Deję, Dyrektora Wykonawczego Stowarzyszenia Producentów Cementu, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Tadeusza Radzięciaka, Dyrektora Pionu Produkcji i Technologii Cementu, Członka Zarządu Cemex Polska. (ek)
Materiały Budowlane 12/2024, strona 277 (spis treści >>)
Marzena Mysior-Syczuk
Senior Public Relations Specjalist
Grupa PSB Handel S.A.
Z analizy Grupy PSB Handel S.A. wynika, że w październiku 2024 r. wystąpiło zmniejszenie cen materiałów budowlanych w porównaniu z październikiem2023 r. Średnia dynamika cen wyniosła -1%, przy czym różnica była bardziej widoczna w kanale detalicznym (-1,4%) niż w hurtowym (-0,7%).W ujęciu miesięcznym, w porównaniu zwrześniem2024 r., ceny pozostały na niezmienionym poziomie (-0,1%), natomiast w okresie styczeń – październik 2024 r. spadek wyniósł 1,9% w zestawieniu z rokiem poprzednim.
Materiały Budowlane 12/2024, strona 276 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 12/2024, strona 276 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 12/2024, strona 275 (spis treści >>)
mgr Janusz Kobylarz
Wyniki sprzedaży produkcji budowlano-montażowej wykonanej w październiku 2024 r. na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób wpisały się w obserwowaną od początku roku spadkową tendencję. Po spadku we wrześniu o 9,0%, w październiku 2024 r. produkcja była mniejsza o 9,6%wporównaniu z październikiem 2023 r. (tabela 1), kiedy notowano wzrost o 9,7%.Wewszystkich działach budownictwa gorsze efekty odnotowano w październiku 2024 r., wobec zwiększenia sprzedaży produkcji w październiku 2023 r., przy czym największy spadek dotyczył przedsiębiorstw realizujących głównie specjalistyczne roboty budowlane – o 10,4%,wpodmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł on 10,2%, a w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków– 7,9%,przywzrościeprzed rokiem, odpowiednio o 7,2%, o 17,7% i o 0,9%. Sprzedaż robót o charakterze inwestycyjnym zmniejszyła się o 11,9%, wobec znacznego wzrostu w październiku 2023 r. – o 35,7%, a robót remontowych o 4,0%, przy spadku o 25,4%.
Materiały Budowlane 12/2024, strona 274-275 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 12/2024, strona 273 (spis treści >>)