logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE

ARCHISTUDIO STUDNIAREK+PILINKIEWICZ–autorzy projektu Budynku Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Studio Architektoniczne WOJCIECH OBTUŁOWICZ I PARTNERZY – projektanci Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie – to zwycięzcy – zdobywcy dwóch równorzędnych nagród w XIV edycji konkursu POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE. Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu odbyło się 11 grudnia 2010 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Konkurs „Polski Cement w Architekturze” jest organizowany od 1997 r. przez Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie (obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, obiekty inżynierskie)[...]

 

Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów

Czerwcowe seminaria organizowane przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej i Oddział Wielkopolski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej od lat cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem środowiska inżynierskiego. Stanowią platformę wymiany doświadczeń w budownictwie mostowym, umożliwiają zaprezentowanie nowatorskich technologii, a także nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami. W tegorocznym XX jubileuszowym seminarium „Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów” (01-02.06.2010)…

Nowe władze PIIB

Minęło 8 lat działalności samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i obecnie jest to organizacja o bardzo silnej pozycji w strukturze budownictwa. I Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) odbył się we wrześniu 2002 r. Prezesem Krajowej Rady PIIB został prof. Zbigniew Grabowski, który pełnił tę funkcję przez pierwsze dwie kadencje (2002 – 2006, 2006 – 2010). W momencie powstania Izby deklaracje członkowskie złożyło przeszło 60 tys. inżynierów, a obecnie skupia ona ok. 114 tys. członków. Izba przejęła od wojewodów przeprowadzanie egzaminów i nadawanie uprawnień budowlanych i w ciągu dwóch kadencji uzyskało je ponad 27 tys. osób.

I Konferencja Naukowa "Budownictwo energooszczędne i ekologiczne"

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Suwałkach prowadzi na Wydziale Budownictwa specjalność Budownictwo Energooszczędne i Ekologiczne, w ramach której nie tylko kształci studentów w tej dziedzinie, ale również wykonuje badania budynków energooszczędnych i stara się upowszechniać zmniejszenie zużycia energii w budownictwie oraz wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Uczelnia zatrudnia wybitnych specjalistów z tej dziedziny, m.in. prof. dr. hab. inż. Jerzego A. Pogorzelskiego oraz dr. inż. Wiesława Sarosieka i obecnie może pochwalić się znacznymi osiągnięciami…

Forum Termomodernizacja 2010

Innowacyjne Technologie na Rzecz Efektywności Energetycznej, to hasło jubileuszowego X Forum Termomodernizacja 2010, które odbyło się w Warszawie w kwietniu br. Forum jest tradycyjnym corocznym spotkaniem audytorów energetycznych, projektantów, zarządców nieruchomości oraz innych osób zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi efektywności energetycznej w budownictwie organizowanym przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. W tegorocznym udział wzięło przeszło 200 osób. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.