logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Izolacyjność akustyczna ścian wykonanych w systemie szalunków traconych ze styropianu

Ściany wykonane w systemie szalunków traconych to rozwiązania, w których nienośne systemowe szalunki tracone wypełniane są na budowie świeżym betonem. Szalunki tracone mogą być wykonane z pustaków, płyt z materiałów termoizolacyjnych lub betonu. Zestawy szalunków składają się na ogół z elementów do montowania ręcznego, z co najmniej dwoma elementami szalunkowymi połączonymi za pomocą przewiązek dystansowych, zapewniających odporność na obciążenie rozciągające wywołane wylewaniem świeżego betonu.

Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY

W artykule pt. "Ochrona przed hałasem w systemie Nowoczesne SILIKATY", zamieszczonym w "Materiałach Budowlanych" nr 4/2007 przedstawiono podstawowe informacje niezbędne do zaprojektowania budynków spełniających wymagania ochrony przed hałasem. W Polsce od kilku lat silikaty zdobywają coraz większy udział w rynku materiałów stosowanych do wznoszenia ścian. Nie mają jeszcze takiej pozycji

Oznakowanie CE wybranych wyrobów budowlanych w zakresie właściwości akustycznych

Postępująca harmonizacja specyfikacji technicznych na wyroby budowlane obejmuje coraz więcej wyrobów budowlanych, których jednymi z właściwości określanych podczas przeprowadzania wstępnych badań typu (ang. ITT-initial type testing) są właściwości akustyczne. W artykule podjęto próbę przybliżenia zasad oznakowywania CE wybranych wyrobów budowlanych w zakresie spełnienia przez nie wymagania

Właściwości akustyczne stropów i układów podłogowych

Stropy międzypiętrowe stosowane w budynkach powinny zabezpieczać przed przenikaniem dźwięków powietrznych i uderzeniowych z przylegających pomieszczeń. Wymagane właściwości akustyczne przegród w budynkach określa norma PN-B-02151-3:1999. W odniesieniu do stropów w normie tej podane są minimalne wartości wskaźników oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’A1 (lub wskaźników oceny wzorcowej różnicy poziomów DnT.A1) oraz maksymalne wskaźniki przybliżonego znormalizowanego poziomu uderzeniowego L’n,w w budynkach mieszkalnych, jedno- i wielorodzinnych, w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wartości tych wskaźników zależą od funkcji budynku oraz przeznaczenia sąsiadujących pomieszczeń i w przypadku stropów powinny wynosić:
• w budynkach wielorodzinnych: R’A1 ≥ 51 dB, L’n,w ≤ 58 dB;
• w budynkach jednorodzinnych: R’A1 ≥ 45 dB, L’n,w ≤ 63 dB.

Wpływ bezspoinowego systemu ocieplania ścian zewnętrznych na ich izolacyjność akustyczną

Bezspoinowy system ocieplenia ścian zewnętrznych, w literaturze zagranicznej znany bardziej jako ETICS (External Thermal Insulation Composite System), jest w ostatnim okresie stosowany powszechnie, szczególnie podczas prac termomodernizacyjnych. Tego typu dodatkowa izolacja termiczna ma wpływ na właściwości akustyczne przegrody.  Wpływ ten jest zróżnicowany w zależności od częstotliwości i zależy od cech konstrukcyjnych zastosowanego układu izolacyjnego.

Wełna ROCKWOOL pomaga zapewnić komfort akustyczny budynków


Image Zbyt głośne i niepożądane dźwięki są dokuczliwe, a jeśli trwają długo, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Stałe działanie hałasu powoduje dyskomfort psychiczny, stres, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Zbyt duże natężenie dźwięku nasila zmęczenie, ogranicza komunikację, a w efekcie znacznie obniża wydajność pracy człowieka oraz standard jego życia. To wystarczająco wiele argumentów przemawiających za tym, aby zadbać o możliwie najlepszy komfort akustyczny budynków. Jak to zrobić?

Zielona ściana w mieście


Image W grudniu 2006 r. w Katowicach otwarto dla ruchu kolejny odcinek Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) wraz z tunelem pod Rondem gen. Jerzego Ziętka. Przebieg tego odcinka przez centrum Katowic i prognozowane na nim duże natężenie ruchu pojazdów narzuciły projektantom i wykonawcom trasy konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań akustycznych w celu ograniczenia przewidywanych uciążliwości komunikacyjnych. W ich ramach zaplanowano wybudowanie m.in. wolnostojących ekranów akustycznych o wysokich parametrach akustycznych oraz wykonanie okładzin dźwiękochłonnych na murach oporowych przy wylotach do tuneli pod Rondem.

Ściany Rigips skuteczną barierą dla hałasu


Image W każdym obiekcie, niezależnie od jego charakteru, powstaje mnóstwo najróżniejszych dźwięków. Nie tylko hałas i zgiełk, ale też ciągły jednostajny szum negatywnie wpływa na wydajność pracy, jest przyczyną zmęczenia, a także często uniemożliwia odpoczynek, przeszkadza we śnie czy pogłębia stres. W praktyce nie da się wyeliminować powstawania dźwięków. Trudno przecież zabronić lokatorowi odkurzania jego własnego mieszkania, nawet jeśli robi to bardzo późno wieczorem, czy w biurze zakazać korzystania z drukarki, bo głośno pracuje. Trzeba jednak już na etapie projektowania o tym pomyśleć i zastosować takie przegrody budowlane, które w jak najmniejszym stopniu przenoszą dźwięki z pomieszczenia do pomieszczenia, czyli mają bardzo wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej. Najlepsze parametry akustyczne zapewniają ściany i sufity z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem płytami lub matami z wełny mineralnej skalnej lub szklanej.