logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wykorzystanie programu T-FLEX do analizy rozwoju pęknięć w kompozytach betonowych

Zagadnienie powstawania i propagacji uszkodzeń w kompozytach betonowych jest zjawiskiem bardzo istotnym zarówno ze względu na nośność elementów i konstrukcji, jak i ich trwałość (odporność na korozję, karbonatyzację), stąd analiza trajektorii przebiegu pęknięć powinna być poddawana ocenie zarówno makroskopowej, mikroskopowej, jak i numerycznej.

Programy do projektowania ustawienia rusztowań i szalunków

Projektowanie ustawienia rusztowań czy szalunków można wykonywać, korzystając z deski kreślarskiej i rysunków technicznych lub wykorzystując skomplikowane, drogie oprogramowanie specjalistyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie chcą wydawać kilkunastu i więcej tysięcy złotych na specjalistyczne oprogramowanie, firma Budosprzęt rozpoczęła sprzedaż dwóch programów typu CAD, tj. programu QuickPlan – wspomagającego projektowanie rozstawień rusztowań oraz programu QuickForm – wspomagającego planowanie rozstawień sza [...]

Program kalkulacyjny HEAT ROCK

W ostatnim czasie dużo mówi się o efektywności energetycznej, a co za tym idzie oszczędności energii. Ogólnie rozumiana efektywność energetyczna to działania, zachowania i mechanizmy przejawiające się takim użytkowaniem i wykorzystaniem energii, któremu towarzyszą jak najmniejsze jej straty do otoczenia. Obejmuje bezpieczeństwo energetyczne ochrony środowiska, w tym emisji CO2, NOx, SO2, oraz redukcję nadmiernego udziału kosztów energii w budownictwie, przemyśle, transporcie, a nawet zmniejszenie udziału kosztów energii w budżetach domowych.

Korzyści ze stosowania systemów IT w budownictwie

W celu zaprezentowania korzyści, jakie osiąga się w budownictwie dzięki stosowaniu systemów IT, warto odpowiedzieć na kilka pytań. Oto niektóre z nich.
• Tylko w 2006 r. kredyty na budownictwo mieszkaniowe wzrosły o 35 mld zł. Czy deweloperzy, odpowiadając na tak duże potrzeby rynku, posługują się narzędziami informatycznymi?

Norma PRO po prawie pięciu latach użytkowania

Program do kosztorysowania Norma PRO zastąpił dotychczas bardzo popularny i chętnie stosowany program Norma 3. Ambitni użytkownicy starej Normy 3, którzy zdecydowali się ją zastąpić nowoczesną Normą PRO, nagrodzoną Złotym Medalem na targach Budma 2003, uzyskali bardzo korzystne warunki tej wymiany. Natomiast ci, którzy chcieli pozostać przy wersji Norma 3 mieli możliwość przejścia na zmienioną wersję tego programu pod nazwą Norma STANDARD,stanowiącą nieco skromniejszą postać Normy PRO. [...]

Przegląd programów komputerowych dla budownictwa i perspektywy rozwoju

Dobra koniunktura w budownictwie i szybkie tempo rozwoju firm budowlanych spowodowały w ostatnim czasie wzrost zainteresowania narzędziami pozwalającymi usprawnić działania w tym sektorze. Zgodnie z raportem PMR Publications (rysunek) głównymi czynnikami sprzyjającymi sukcesowi rynkowemu są trwałe relacje ze zleceniodawcami (78%) i podwykonawcami (64%). [...]