logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Deskowania Hünnebeck na budowie osiedla Leśnego IV

Firma Hünnebeck, jeden z największych na świecie dostawców deskowań i rusztowań z ponad 75-letnią tradycją, świadczy usługi w 32 krajach. Od 2005 r. należy do międzynarodowego koncernu Harsco Corporation, który w2007 r.wygenerował obroty ok. 3,7mld $.Na polskimrynkuHünnebeck działa od 1991 r. Szybką i profesjonalną obsługę klientów na terenie całego kraju zapewnia sieć biur i magazynów w 10 miastach Polski: siedziba firmy w Piasecznie pod Warszawą, oddział w Szczecinie i filie w Gdańsku, Bydgoszczy,Poznaniu,Olsztynie,Łodzi, Lublinie,Wrocławiu orazMysłowicach.

Termoakustyczna zaprawa cementowo-styropianowa

Firma Tech Service Polska Sp. z o.o., oferująca innowacyjne technologie termoizolacyjne, które są łatwe i szybkie w stosowaniu, do Stropów Fałdowych poleca zaprawę cementowo-styropianową POLYTECH (nie zawiera piasku). Zaprawa może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz obiektów mieszkalnych oraz przemysłowych jako podkłady podłogowe, izolacja termiczna i akustyczna stropów, dachów, tarasów, wypełnienie gzymsów, kanałów, murów szczelinowych.

Stropy Fałdowe

Stropy Fałdowe to poziome przegrody keramzytobetonowe zbrojone stalą o odpowiednimprzekroju, wykonane z płyt fałdowych F60 szerokości podstawowej 60 cm oraz uzupełniająco-wzmacniających F30 szerokości 30 cm, wyposażonych w zamki przeciwklawiszowe. Masa 1 m płyty stropowej F60 wynosi 90 kg, a dopuszczalne obciążenie zewnętrzne do 7,5 kN/m2.

System szalunków styropianowych typu JS pod monolityczny strop gęstożebrowy

System szalunków styropianowych typu JS pod monolityczny strop gestożebrowy składa się z płyt szalunkowych: JS, JS1, JS2. W zależności od rozpiętości i obciążeń umożliwia on wykonanie monolitycznych stropów gestożebrowych do rozpiętości 9,60 m, a w przypadku stropodachów – 12 m. Stropy wykonane na styropianowych płytach szalunkowych typu JS (rekomendacja techniczna RT ITB-1078/2007) mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, co jest istotne zwłaszcza w przypadku przegród poziomych nad nieogrzewanymi pomieszczeniami piwnicznymi czy pod nieogrzewanymi poddaszami.

Wykonywanie stropów i nadproży z zastosowaniem elementów wieńcowych i nadprożowych

Podczas wykonywania stropów i nadproży często występują dodatkowe roboty, które zwiększają pracochłonność, koszt prac budowlano-montażowych oraz wydłużają czas realizacji obiektu. Do takich prac należy zaliczyć wykonywanie deskowań wieńców stropowych i nadproży oraz dużej liczby dodatkowych podpórmontażowych.Wcelu zapewnienia bardziej równomiernego przekazywania obciążenia z belek stropowych na ścianęwstropach gęstożebrowych belkowo-pustakowych często stosuje się wieńce opuszczone, co jeszcze bardziej komplikuje prace.

Zmiany w zasadach ustalania wartości obciążeń w stropach po wprowadzeniu Eurokodów

Wprowadzenie norm europejskich EN, czyli tzw. Eurokodów do projektowania rozpoczęło się w 2002 r. i trwa do chwili obecnej. Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej i Europejskego Komitetu Normalizacyjnego po tzw. okresie przejściowym, w którymfunkcjonują jednocześnie normy krajowe i europejskie, nastąpi całkowite zastąpienie norm PN normami EN.

Prefabrykowane stropy sprężone

Obecnie w Polsce dynamicznie rozwija się budownictwo w technologii prefabrykowanych elementów żelbetowych. Co prawda jej udział nadal jest znaczniemniejszy niż w niektórych krajach europejskich, np. skandynawskich, to jednak coraz droższa i trudniej dostępna siła robocza sprawia, że rośnie popularność prefabrykatów żelbetowych. Efektywność produkcji, wysoka jakość stosowanych materiałów, kontrola jakości, szybkość montażu to tylko niektóre z zalet prefabrykatów żelbetowych. Z kolei zastosowanie sprężenia, już na etapie projektowania, pozwala optymalnie wykorzystać nowoczesne materiały i zoptymalizować konstrukcję.

Współczesne zalecenia dotyczące stropów z żelbetowych płyt kanałowych

Obliczając i konstruując stropy z żelbetowych płyt kanałowych, mamy obecnie do dyspozycji znajdujące się w katalogu Norm Polskich dwie europejskie normy przedmiotowe PN-EN1168:2007 Prefabrykaty z betonu – Płyty kanałowe i PN-EN 13369:2005 Wspólne wymagania dla prefabrykatów betonowych, związane bezpośrednio z Eurokodem2 PN-EN1992-1-1:2005 (org.) Eurokod 2: Projektowanie konstrukcji z betonu – Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków. Warto zaznaczyć, że w najbliższym czasie do katalogu Norm Polskich wejdzie polska wersja Eurokodu 2 PN-EN 1992-1-1:2008 Eurokod 2: Projektowanie konstrukcji z betonu – Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków. Artykuł ten poświęcono omówieniu wybranych zagadnień zawartych w wymienionych normach, które wpływają na projektowanie stropów z żelbetowych płyt kanałowych, a są odmienne od dotychczasowej tradycji.