logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Akustyka budowlana

Ochrona przed hałasem - dachy płaskie

Budynki muszą być zaprojektowane i zbudowane z takich materiałów, aby zgodnie z Prawem budowlanym spełnionych było sześć podstawowych wymagań. Należą do nich:
• bezpieczeństwo konstrukcji;
• bezpieczeństwo pożarowe;
• bezpieczeństwo użytkowania;
• odpowiednie warunki higieniczne, zdrowotne oraz ochrony środowiska;
• ochrona przed hałasem i drganiami;
• oszczędność energii i odpowiednia izolacyjność cieplna przegród.
O tym, jak istotne jest bezpieczeństwo konstrukcji, wymaganie podstawowe stawiane na pierwszym miejscu przypomniała tragedia hali w Katowicach. Z kolei olbrzymie straty materialne oraz ofiary śmiertelne pożarów w budynkach potwierdzają, że nie przypadkowo bezpieczeństwo pożarowe jest na miejscu drugim. Ochrona przed hałasem zajmuje pozycję przed energooszczędnością, jednak obecnie zagadnienia cieplne, ze względu na planowane rewolucyjne zmiany prawne, bardziej zajmują branżę budowlaną. Comusi się zmienić lub wydarzyć, aby dziedzina akustyki nabrała tak istotnego znaczenia, na jakie zasługuje.

Doskonała izolacyjność akustyczna ścian działowych Rigips

W każdym budynku niezależnie od jego charakteru powstaje mnóstwo najróżniejszych dźwięków. Nie tylko hałas i zgiełk, ale też ciągły jednostajny szum negatywnie wpływa na wydajność pracy, jest przyczyną zmęczenia, a często wręcz uniemożliwia odpoczynek. W praktyce nie da się wyeliminować powstawania dźwięków. Warto o tympomyśleć już na etapie projektowania budynku i zastosować takie przegrody, które w jak najmniejszym stopniu przewodzą dźwięki z pomieszczenia do pomieszczenia, czylimają bardzowysokiwspółczynnik izolacyjności akustycznej. Najlepsze parametry akustyczne zapewniają ściany i sufity z płyt gipsowo-kartonowych (g-k) zwypełnieniem płytami lubmatami zwełnymineralnej skalnej lub szklanej.

Izolacyjność akustyczna złożonych systemów izolacji cieplnej ATLAS

Oferowane przez Atlas systemy izolacji cieplnej to sprawdzone i bardzo popularne rozwiązania na polskim rynku. Atlas to także największy producent systemów izolacji cieplnej w Polsce. Od początku dziewięćdziesiątych lat ubiegłego stulecia oferuje kilkawzajemnie uzupełniających się systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków. Złożone systemy izolacji cieplnejAtlas opisane są w pięciu krajowych aprobatach technicznych oraz w pięciu europejskich aprobatach technicznych wydanych przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie:
-AT-15-2930/2004(systemAtlasRoker);
-AT-15-3662/2004 oraz Certyfikat Zgodności ITB nr 0374/W(systemAtlas Stopter);
-AT-15-4947/2004 oraz Certyfikat Zgodności ITB nr 0373/W(systemAtlas Stopter K-10);

Ochrona akustyczna budynków przed hałasem lotniczym

Hałasem, zgodnie z ogólnie przyjęta definicją ujętą w PN-B-02153: 2002 Akustyka budowlana. Terminy, symbole literowe i jednostki są wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drganiamechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwempowietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. Zależnie od miejsca i czasu występowania, charakteru źródła i poziomu dźwięku hałas może być odczuwany jako dokuczliwy a zatem może dawać poczucie dyskomfortu, utrudniać sen, odpoczynek lub koncentrację uwagi, powodować rozdrażnienie, zwiększoną agresywność, nieprzyjazne nastawienie do otoczenia, zakłócać komunikację słowną. Hałas może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania organizmu ludzkiego, głównie o podłożu nerwicowym.

Zabezpieczenia przed przenikaniem dźwięków uderzeniowych z klatek schodowych do pomieszczeń...

... chronionych pod względem akustycznym

Użytkowanie klatki schodowej powoduje powstanie hałasów, któremogą powodować istotne zakłócenie warunków akustycznych w pomieszczeniach chronionych w budynku (szczególnie bezpośrednio przyległych do klatki schodowej). Zakłócenia te to:
• dźwięki uderzeniowe powstające podczas przemieszczania się ludzi i zwierząt (psów) po biegach schodowych, podestach i spocznikach;
• dźwięki powietrzne wywołane głośnymi rozmowami ludzi, szczekaniem psów.
Zmniejszenie przenoszenia dźwięków uderzeniowych do pomieszczeń chronionych wymaga stosowania w konstrukcji klatek schodowych odpowiednich zabezpieczeń przeciwdrganiowych.

Podkładki elastomerowe Calenberg do ochrony budynków przed drganiami i hałasem

Wwarunkach natężonego ruchumiejskiego, bliskiego sąsiedztwa obiektów przemysłowych z ciężkim sprzętem, linii tramwajowych, kolejowych lub metra istnieje potrzeba ochrony budynków przed niekorzystnymi efektami wibroakustycznymi. Ochrona ta jest konieczna z punktu widzenia zabezpieczenia przed nadmiernym działaniem drgań, mającym negatywny wpływ na ludzi przebywających w budynku, urządzenia techniczne znajdujące się wewnątrz oraz na jego konstrukcję. Ekonomiczne konsekwencje przekroczenia dopuszczalnego poziomu drgań i hałasu mogą być znaczne (obniżenie wartości budynku i spadek zysku z wynajmu lub sprzedaży), a w najgorszym wypadku może dojść do utraty właściwości użytkowych budynku.