logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Programy komputerowe dla budownictwa

Budownictwo energooszczędne i pasywne

mgr inż. Jerzy Żurawski 

     Koncepcja domów energooszczędnych i pasywnych cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Przy szybkim wzroście cen nośników energii należy oczywiście ograniczać jej zużycie, ale nie zawsze radykalne obniżenie jest działaniem właściwym.
    W ramach badań naukowych powstały różnego rodzaju energooszczędne budynki: pasywne, zeroenergetyczne  i samowystarczalne (fotografia). Koszt budowy domów zeroenergetycznych czy samowystarczalnych jest znacznie większy od kosztu budowy domów tradycyjnych. Czy warto więc budować domy pasywne?
    Specjaliści nie ustalili jednoznacznej definicji domu energooszczędnego (tabela 1, rysunek 1 i 2).W związku z tym, że sytuacja na rynku energii stale ulega zmianie, definicje również się zmieniają. Trudno jest przewidywać, jak zachowa się rynek dostawców energii, jak będą zmieniać się ceny gazu, ropy naftowej i węgla. Nie wiadomo też, jak szybko rozwinie się technologia ogniw paliwowych i jaka będzie cena energii uzyskiwanej tą drogą. Ponadto nie można też zapominać o technologiach wykorzystujących energie odnawialne: słońce; energię wiatru; energię geotermalną oraz energię z biomasy. (…)

 

Budownictwo a odnawialne źródła energii

mgr inż. Paweł Choromański

    Bez wątpienia prawdą jest, że wszystko na ziemi obraca się wokół słońca. Dosłownie i w przenośni. Energia słoneczna, która dociera do nas każdego dnia, jest podstawą odnawialnych źródeł energii. W szczególności tych powszechnie wykorzystywanych w budownictwie. Dlaczego więc tak rzadko korzystamy z możliwości, jakie oferuje nam słońce? Z powodów ekonomicznych? A co z ekologią, z otaczającym nas środowiskiem? Czy nie jest to wystarczający powód, aby zastanowić się nad wykorzystaniem systemów Odnawialnych Źródeł Energii (OŹE) we własnym domu, zakładzie pracy czy w miejscu, w którym odpoczywamy?
    Odnawialne źródła energii służą nam w codziennym życiu przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń oraz do produkcji energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia czy zasilania elektrycznych odbiorników domowych. Wykorzystywane systemy OŹE opierają się głównie na wykorzystaniu energii zawartej w promieniowaniu słonecznym, energii biomasy, energii zawartej w środowisku naturalnym i energii „odpadowej”. Bezpośrednio energię słoneczną w budynkach możemy wykorzystać, stosując pasywne lub bardziej rozpowszechnione aktywne systemy grzewcze. Ponadto coraz bardziej popularne w naszym kraju stają się systemy słoneczne służące oświetleniu budynków, wykorzystujące światło dzienne lub energię wyprodukowaną z ogniw fotowoltaicznych. W artykule chciałbym jednak skupić się przede wszystkim na najbardziej rozpowszechnionych w Polsce aktywnych systemach odnawialnych źródeł energii stosowanych w budownictwie. (…)

Wykonywanie tynków maszynowych z gotowych mieszanek mineralnych

W polskim budownictwie coraz częściej stosowane są fabrycznie przygotowane suche mieszanki tynkarskie do mechanicznego nakładania. Mieszanki tynkarskie wytwarzane na bazie gipsu przeznaczone są wyłącznie do robót wewnętrznych, natomiast tynki cementowo-wapienne można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W porównaniu z tradycyjnymi zaprawami przygotowywanymi na budowie wykorzystywanie gotowych mieszanek o stabilnym składzie oraz mechanizacja procesu tynkowania pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności robót i osiągnięcie wysokich walorów technicznych i estetycznych wykonywanych tynków. Należy jednak zauważyć, że w ekipach wykonawczych często są pracownicy, którzy nie mają wykształcenia budowlanego i przeszli jedynie przeszkolenie praktyczne na budowie.

System Athena - kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów

Firma Athenasoft Sp. z o.o. specjalizuje się w oprogramowaniu wspomagającym pracę kosztorysantów. Z tego też względu głównym produktem znajdującym się w jej ofercie jest program do kosztorysowania Norma. Program ten od początku swego istnienia, czyli od końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ulegał wielu modyfikacjom wprowadzanym przez autorów w odpowiedzi na sugestie samych użytkowników. Ulepszenia programu nie zawsze jednak oznaczają wzbogacanie jego funkcjonalności o każdy element, przydatny w procesie kosztorysowania. Mogłoby to bowiem spowodować nadmierne rozbudowanie programu, co z punktu widzenia klientów rzutowałoby w ujemny sposób na jego sprawność. Aby temu zapobiec, konieczne stało się usystematyzowanie wszystkich dodatkowych funkcji, dlatego też pogrupowano je pod względem tematycznym.

Programy wspomagające projektowanie i certyfikację energetyczną budynków

Wprowadzenie zmian w Prawie budowlanym wynikających z Dyrektywy 2002/91/WE z 16grudnia 2002 r.w sprawie charakterystyki energetycznej budynków nakłada na projektantów i audytorów obowiązek wykonywania innych analiz energetycznych niż wymagane obecnie. W artykule przedstawię kilka programów, które można wykorzystać przy projektowaniu i certyfikacji energetycznej budynków.

Przykłady zastosowania programu SolidWorks w obliczeniach inżynierskich MES

Rozwój i rozpowszechnienie elektronicznych technik obliczeniowych umożliwia szerokie zastosowanie metod numerycznych w wielu pracach badawczych, inżynierskich i dydaktycznych. Dysponując specjalistycznymi narzędziami obliczeniowymi (zwykle kodami MES lubMEB) i umiejętnością ich zastosowania, można na komputerze obliczyć rozkłady wielkości fizycznych w projektowanym (badanym) obiekcie. Rozkład naprężeń w przekroju czy temperatury w przegrodzie budowlanej uzyskuje się przez kształtowanie geometrii elementów dyskretnych dostosowanych do kształtu modelowanego obiektu, a następnie serii obliczeń symulacyjnych.