logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Grzegorz Śmiertka, ZPB Kaczmarek sp. z o.o. sp.k.;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W Polsce osoby niezwiązane z budownictwem słowo prefabrykacja utożsamiają często z „wielką płytą”. Technologia ta od końca lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych XX w. pozwoliła wybudować w naszym kraju ok. 60 tys. budynków wielorodzinnych, w których było ok. 4 mln mieszkań. W 2013 r. w Polsce, ok. 12 mln osób mieszkało w prefabrykowanych obiektach [1]. Przygotowany obecnie przez ITB raport opisujący stan techniczny budynków z „wielkiej płyty” potwierdza, że „budynki są bezpieczne” [2]. Szacuje się, że po wykonaniu niezbędnych prac modernizacyjnych ich przydatność do bezpiecznego użytkowania wydłuży się do ok. 100 lat.

Czytaj więcej >>>

Materiały Budowlane 2/2019, strona 24-25 (spis treści >>)