mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W miesięczniku „Materiały Budowlane” 12/2023 [1] opisałem wyniki badań przepływu pary wodnej przez laminat utworzony po natryśnięciu pianki PUR, na wysoko paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), przeprowadzonych w laboratorium firmy Marma Polskie Folie Sp. z o.o. Badania paro przepuszczalności wykonano w przypadku pianki OKPUR (otwarto komórkowe poliuretany) i ZKPUR (zamknięto komórkowe poliuretany) na membranach o różnej gramaturze i na włókninach polipropylenowych typu spun-bond.
Literatura
[1] Patoka K. Badania połączenia MWKz natryskowymi piankami PUR. Materiały Budowlane. 2023; 616 (12): 95 – 96.
[2] PN-EN ISO 12572:2016 – 10 (wersja angielska) Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe materiałów i wyrobów budowlanych – Określanie właściwości związanych z transportem pary wodnej – Metoda naczynia.
[3] Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla pokryć dachów pochyłych z detalami wykonawczymi. Wytyczne Dekarskie. Zeszyt 4. 2020.
Materiały Budowlane 1/2024, strona 71-72 (spis treści >>)