logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

    Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowo wznoszony dom oddawany do użytkowania musi mieć świadectwo energetyczne. Jest ono nie tylko obiektywnym zapisem jego stanu energetycznego, ale pozwala również na precyzyjne określenie kosztów eksploatacji oraz opisuje możliwe ulepszenia, choćby w systemie grzewczym. Certyfikacja energetyczna domu jednorodzinnego nie jest niczym skomplikowanym, zwłaszcza dla budynku nowego. W myśl zapisów ustawy – Prawo budowlane z 19 września 2007 r. takie świadectwo powinno być przygotowane już na etapie projektu.
Więcej o świadectwie energetycznym
W przypadku budynku nowego certyfikat jest uzupełnieniem projektu budowlanego, natomiast dla budynków już użytkowanych, przy braku lub niepełnej dokumentacji technicznej, mogą pojawić się trudności w opracowaniu świadectwa. W takich sytuacjach konieczne staną się inwentaryzacja budynku i rzetelna analizy stanu jego ochrony cieplnej. Sposób sporządzania
świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. (…)