logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz

   Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zostały zniesione handlowe bariery celne między Polską a członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dodatkowo
wejście Polski do Strefy Schengen spowodowało, że nie przeprowadza się kontroli na granicy z państwami UE. W 2004 r. weszła w życie Ustawa o wyrobach budowlanych, a następnie wiele rozporządzeń wykonawczych. Spowodowało to wprowadzenie ścisłego systemu prawnego regulującego zasady stosowania wyrobów budowlanych. Dotyczą one sfery projektowania i wykonawstwa oraz nadzoru nad rynkiem budowlanym. (...)
   Nadzór nad rynkiem wyrobów budowlanych polega głównie na weryfikacji dokumentów. Kontrola wyrobów importowanych z zagranicy prowadzona jest przez Urzędy Nadzoru Budowlanego oraz uczestników procesu budowlanego. W przypadku wyrobów importowanych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego dochodzi jeszcze jeden szczebel, tj. kontrola prowadzona przez urzędy celne.
   Niestety często kontrola wyrobów budowlanych, w tym dopuszczonych do jednostkowego stosowania na terenie Polski, skupia się przede wszystkim na kontroli dokumentów związanych z procedurą dopuszczenia do obrotu, a niena kontroli parametrów technicznych wyrobów, które mają bezpośredni wpływ na wymagania podstawowe, jakie muszą spełniać obiekty.