logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Ocieplanie ścian z wykorzystaniem metody lekkiej mokrej jest obecnie jedną z częściej stosowanych technologii zarówno w nowych budynkach, jak i poddawanych modernizacji. Metoda lekka mokra polega na wykonaniu zewnętrznej warstwy przegrody składającej się kolejno z:
- płyt izolacji cieplnej przymocowanych do podłoża za pomocą zaprawy klejącej i dodatkowo łączników mechanicznych oraz elementów uzupełniających, np. kształtowników krawędziowych;
- warstwy zbrojonej z zaprawy klejącej z wtopioną siatką zbrojącą;
- wyprawy tynkarskiej na warstwie zbrojonej, wykonanej z zaprawy mineralnej, polimerowej, krzemianowej (silikatowej) lub silikonowej. Używa się również innych nazw tego sposobu ocieplania przegród, takich jak:
- bezspoinowy system ocieplania (BSO) wg instrukcji nr 334 z 2002 r. Instytutu Techniki Budowlanej;  złożony system izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi lub zewnętrzny zespolony system ocieplania (ETICS) wg określeń używanych w tłumaczeniach dokumentów europejskich (wytycznych do europejskich aprobat technicznych i norm).