logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Najładniejszy dach w Polsce

Głównym punktem programu tegorocznych obchodów Dnia Dekarza, w którym udział wzięli m.in. dekarze z całej Polski, Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Międzynarodowej Federacji Dekarskiej IFD, był finał konkursu na „Najładniejszy dach w Polsce”.

Sposoby odprowadzania wody z dachów płaskich

Pojawienie się nowoczesnych materiałów hydroizolacyjnych takich jak papy zgrzewalne dało projektantom dużą swobodę kształtowania dachów płaskich z jednoczesnym zachowaniem właściwej izolacji termicznej i przeciwwodnej. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe zaprojektowanie odprowadzania wód opadowych z połaci dachowej. W przypadku dachu skośnego woda jest odprowadzana do rynien, a z nich rurami spustowymi na zewnątrz budynku.

DELTAŽDACH innowacyjne rozwiązanie

DELTA® DACH – systemowe zastosowanie folii paroizolacyjnej DELTA® – REFLEX oraz folii wstępnego krycia DELTA® – MAXX PLUS. Połączenie folii paroizolacyjnej DELTA® – REFLEX z membraną dachową z rodziny MAXX (DELTA® – MAXX PLUS, DELTA® –MAXX TITAN lub DELTA® – MAXX COMFORT – zwłaszcza w przypadku renowacji dachu) daje wymierne oszczędności podczas eksploatacji budynku mieszkalnego.

Perfekcja w izolacji

Nowoczesne systemy termoizolacyjne i hydroizolacyjne nie tylko zabezpieczają dach przed działaniem czynników zewnętrznych, ale również w istotny sposób poprawiają bilans energetyczny całego budynku. Dobór właściwego materiału izolacyjnego ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu, obciążenie konstrukcji nośnej oraz czas potrzebny na wykonanie prac izolacyjnych.

DELTA DACH - opłacalna inwestycja

Chcemy mieć trwały dach, a często decydujemy się na pokrycie dachowe, które już po kilku latach nie spełni naszych oczekiwań. Chcemy mieć tani w eksploatacji dom, a szukamy oszczędności przy zakupie izolacji i folii. Szczególnie ten drobny element, jakim jest folia, często pozostaje niedoceniany przez inwestorów, sprzedawców i wykonawców. W przypadku dachu skośnego mamy dwa rodzaje folii. W związku z tym, że ich nazewnictwo w Polsce nie zostało jeszcze znormalizowane, przyjmijmy, że folią wstępnego krycia nazywamy folię, którą układamy zwykle na pełnym deskowaniu lub krokwiach od strony ostatecznego pokrycia dachowego, natomiast folię od strony wewnętrznej dachu możemy nazwać paroizolacją lub folią ograniczającą przepływ pary wodnej.

Mercedes dla najlepszego dekarza

III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w aktywacji termicznej Pap Nowej Generacji TERMIK Szybki Syntan®SBS oraz gruntowaniu Szybkim Gruntem Siplast®Primer odbyły się 4 lipca br. w ZduńskiejWoli, a ich organizatorem była polska spółka Icopal. Impreza ta na stałe wpisała się już w kalendarzu ważnych wydarzeń branży dekarskiej. Tegoroczne mistrzostwa pod każdym względem były rekordowe. Wystarczy spojrzeć na liczby z lat poprzednich. W 2006 r. w zawodach wzięło udział blisko 170 dekarzy, w 2007 r. było ich już przeszło 350, a w tym roku do walki stanęło ok. 1000 zawodników

Pokrycie dachowe ARSOLAR

Energia słoneczna dzięki efektowi fotowoltaicznemu przekształcającemu bezpośrednio promieniowanie słoneczne w energię elektryczną jest rozwiązaniem ekologicznym i może zastąpić energię wytwarzaną aktualnie przez elektrownie. Ekosystem jest bowiem zagrożony. Z jednej strony nasza planeta stoi przed ryzykiem braku ropy naftowej i uranu, z drugiej zanieczyszczenie osiąga krytyczne granice, na co wpływająm.in. kwaśne deszcze, zanieczyszczenie fotochemiczne, powodzie. Z danych IEA/OECD wynika, że ponad 7 mld t CO2 jest rocznie emitowane do atmosfery i przyczynia się do pogłębienia efektu cieplarnianego, o którym tak wiele się dziś mówi. Sektor budownictwa emituje ok. 25%.

Kolektory słoneczne - ciepło z odnawialnych źródeł energii

Wzrost cen nośników energii i wizja kończących się zasobów paliw konwencjonalnych są ważnymi bodźcami skłaniającymi do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków zaspokojenia popytu na paliwa jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym m.in. energii promieniowania słonecznego. W krajach śródziemnomorskich rozpowszechniło się na dużą skalę wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej za pomocą różnego rodzaju instalacji. Do najbardziej efektywnych należą kolektory słoneczne. W Polsce również istnieją bardzo dobre warunki do stosowania instalacji solarnych do produkcji ciepła. Świadczą o tym nie tylko badania prowadzone w instytutach naukowych, ale także pozytywne wyniki stosowania kolektorów słonecznych na terenie całego kraju.