W ramach „Podręcznika fizyki budowli” rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących akustyki w budownictwie. Architekci, inżynierowie budowlani, a szerzej ujmując wszyscy uczestnicy procesu budowlanego stoją przed niezwykle trudnym zadaniem równoczesnego uwzględniania wielu przepisów technicznych, których celem jest zapewnienie, aby budynki i inne obiekty budowlane spełniały wymagania odnoszące się do ich właściwości użytkowych, a także aby nie były one źródłem szkodliwych oddziaływań na środowisko i wpisywały się w program działań w zakresie rozwoju zrównoważonego. W tej grupie znajdują się wymagania odnoszące się do ochrony przed hałasem i drganiami (odbieranymi przez człowieka w sposób bierny), a także uwzględniające potrzebę kształtowania w pomieszczeniach warunków akustycznych odpowiednich do odbioru mowy i/lub muzyki lub innych (pożądanych w danym miejscu) sygnałów akustycznych.
Od architektów i inżynierów budowlanych wymaga się ogromnej wiedzy i doświadczenia w niejednokrotnie bardzo odległych dziedzinach. Trzeba jasno powiedzieć, że wielu inżynierów prowadzących obecnie działalność zawodową nie jest przygotowanych do sprostania temu zadaniu, gdyż program studiów na wydziałach architektury i budownictwa w bardzo niewielkim stopniu uwzględniał zagadnienia szeroko pojętej fizyki budowli. Obecnie, również na wielu polskich uczelniach te zagadnienia, przynajmniej z zakresu akustyki, są całkowicie pomijane lub uwzględniane zaledwie w szczątkowej formie.
Akustyka techniczna w odniesieniu do budownictwa jest (w porównaniu np. z zagadnieniami bezpieczeństwa konstrukcji) młodą dziedziną wiedzy, rozwijająca się w bardzo szybkim tempie. Konsekwencją tego są częste zmiany w podejściudo sposobu rozwiązywania wielu problemów technicznych, w kryteriach oceny i wymaganiach, modelach obliczeniowych, metodach badań i metodach projektowania, co powoduje bardzo szybką dezaktualizację całych fragmentów podręczników. Tę lukę częściowo wypełniają artykuły w prasie technicznej, w tym publikowane w miesięczniku „Materiały Budowlane”. Artykuły te, poświęcone konkretnym zagadnieniom nie umożliwiają jednak prawidłowego usystematyzowania wiedzy, stąd inicjatywa publikacji cyklu poświęconego akustyce technicznej w dziedzinie budownictwa.