logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Badania i projektowanie silosów z cienkich blach

Cylindryczne silosy stalowe stosowane są powszechnie do składowania, przechowywania i konserwacji rożnych gatunków zbóż. Wyparły one prawie całkowicie silosy żelbetowe w kategorii małych i średnich ładowności (do kilku tys. ton), choć mają też zastosowanie po odpowiednich modyfikacjach do przechowywania większych ilości ziarna. Występują zarówno pojedynczo, jak i w bateriach. Cechą charakterystyczną stalowych silosów cienkościennych o przekroju kołowym jest mała grubość blach płaszczy i lejów, wynikająca z dużej wytrzymałości stali.

Stosowanie płyt warstwowych

Lekkie przegrody mają obecnie istotny udział w różnych rodzajach budownictwa, szczególnie w budownictwie użyteczności publicznej, przemysłowym oraz specjalistycznym. Stosowane są przede wszystkim na ściany osłonowe i przekrycia dachowe, ale również na ściany działowe, sufity podwieszone i sporadycznie ściany nośne w małych obiektach o charakterze tymczasowym bądź przenośnym. Obiekty, w których wykorzystywane są lekkie rozwiązania, można podzielić na dwie grupy:
- administracyjne, hotelowe, usługowe, w których dominują ściany metalowo-szklane;
- przemysłowe, magazynowe, (jedno- i wielokondygnacyjne) użyteczności publicznej (handlowe, hale widowiskowe, usługowe), sportowe (pływalnie, hale sportowe), specjalistyczne (chłodnie składowe).

Zasady doboru izolacji antykorozyjnych w obiektach gospodarki wodno-ściekowej

Żywiczne powłoki izolacyjne w betonowych i żelbetowych obiektach gospodarki ściekowej wykonuje się najczęściej z żywicy epoksydowej, rzadziej poliuretanowej, winyloestrowej, poliestrowej, akrylowej i innych. Żywice epoksydowe stosowane są ze względu na:
- bardzo dobrą przyczepność do betonu;
- doskonałą odporność chemiczną;
- doskonałe parametry wytrzymałościowe.
Doświadczenia praktyczne z eksploatacji obiektów gospodarki ściekowej wskazują, że często zdarzają się przypadki niewłaściwego doboru powłok na etapie projektowania, zwłaszcza w przypadku obiektów remontowanych.