logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Na rynku ukazała się książka pt. „Trwałość mostów stalowych” autorstwa Adama Wysokowskiego, pod oficyną Wydawnictwa Naukowego PWN. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do osób i jednostek zarządzających mostami oraz zajmujących się ich utrzymaniem, a także projektantów i wykonawców. To cenna pozycja również dla studentów dyscypliny inżynieria lądowa i transport.

Opisana w książce problematyka jest wynikiem nie tylko własnych prac Autora, ale także wielu zespołów badawczych, z którymi miał okazję współpracować i często nimi kierować w ramach prac zleconych z tzw. przemysłu, prac wdrożeniowych oraz krajowych i zagranicznych grantów naukowo - badawczych.

Przedstawione zagadnienia stanowią szerokie spectrum wiedzy z wielu dziedzin, które są ściśle powiązane. Dotyczą zarówno sposobu właściwego konstruowania obiektów mostowych, stosowanych technologii i materiałów, a także jakości procesu ich wznoszenia. Ma to też bezpośredni związek z poziomem utrzymania obiektów w trakcie ich eksploatacji, wielkością przeznaczonych nakładów finansowych na ten cel oraz metodami zarządzania drogową i kolejową gospodarką mostową (w tym BIM i LCA).

Monografia została przygotowana na bazie wieloletniej działalności Autora w dziedzinie mostownictwa, zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym. Właściwe docenienie problematyki trwałości mostów stalowych stanowiących ogromny majątek narodowy, jest bardzo istotne pod względem technicznym i bezpieczeństwa, a także pod względem właściwości użytkowych, zasad ekonomiki oraz wpisuje się w ochronę środowiska naturalnego. Właśnie to przesłanie było głównym bodźcem do opracowania monografii.

Na końcową formę i czytelność publikacji miały duży wpływ cenne uwagi i sugestie uznanych recenzentów: prof. Kazimierza Furtaka i prof. Wojciecha Radomskiego.

Zdaniem prof. Kazimierza Furtaka, dr h.c.: Niniejsza praca jest pierwszym tego typu opracowaniem w języku polskim. Zagadnienie trwałości obiektów mostowych zostało potraktowane całościowo. Bardzo ważne i cenne są zestawienia jako efekt przeprowadzonych przeglądów. Dają one jasny pogląd związany ze stanem technicznym obiektów mostowych i ich trwałością, a także jak ważne są przeglądy i bieżące utrzymanie. Ważne i cenne są także podane przykłady obliczeniowe oraz porady praktyczne.

W recenzji prof. Wojciecha Radomskiego, dr h.c. czytamy m.in.: Wartość merytoryczną monografii ocenić można jako wysoką. Jest to dzieło w dużej mierze oryginalne, oparte na wieloletnim osobistym doświadczeniu autora. Widać to w wielu fragmentach poszczególnych rozdziałów oraz w wykazach piśmiennictwa, w których wykazane są liczne pozycje jego autorstwa lub współautorstwa.