Coraz więcej osób decyduje się na montaż oczyszczalni obok domu lub prowadzonej firmy czy instytucji. Ciekawą propozycją są oczyszczalnie tunelowe. Czym się wyróżniają i dlaczego warto rozważyć ich wybór? Wszystkie odpowiedzi rozwiewamy w tym artykule.
Oczyszczalnia tunelowa — co to takiego?
Oczyszczalnia tunelowa to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Polecana dla osób, które z różnych względów nie mogą podłączyć posesji do sieci kanalizacyjnej. Zmniejsza koszty eksploatacji oraz pozytywnie wpływa na lokalne środowisko naturalne. Wykorzystuje mechaniczną i biologiczno-tlenową metodę oczyszczania nieczystości oraz rozsącza je w gruncie. To rozwiązanie sprawdzi się na działkach o mniejszych powierzchniach.
Budowa oczyszczalni tunelowej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków tunelowa zbudowana jest z kilku modułów w różnych kształtach. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych potrzeb danej firmy lub gospodarstwa domowego. Za pomocą zatrzasków moduły łączą się w taki sposób, by tworzyć podziemny korytarz. Poza rurą zasilającą na końcu oczyszczalni modułowej znajduje się rura z kominkiem, który zapewnia wentylację. Puste dno o odpowiedniej perforacji bocznej ścian ułatwia rozsączanie ścieków w oczyszczalni tunelowej. Znajdujące się w niej ścieki mają kontakt z tlenem, dzięki czemu bakterie mogą rozkładać znajdujące się w fekaliach substancje.
Jak działa oczyszczalnia tunelowa?
Działanie oczyszczalni tunelowej składa się z dwóch następujących po sobie etapów:
- Podoczyszczanie beztlenowe i separacja substancji nierozpuszczalnych w wodzie. W znajdujących się w glinianym osadniku nieczystościach płynnych zachodzą procesy sedymentacji, flotacji i fermentacji z udziałem bakterii beztlenowych.
- Doczyszczanie tlenowe — ścieki kierowane są do studzienki rozdzielczej, z której są równomiernie rozprowadzane do gruntu. Tutaj zachodzą procesy utleniania ścieków z udziałem bakterii tlenowych.
Gdzie zamontować oczyszczalnię tunelową?
Sprzyjające warunki gruntowo-wodne oraz gleba o dobrej przepuszczalności sprawiają, że warto wziąć pod uwagę montaż tuneli filtracyjnych. Choć trzeba też zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Przy wyborze miejsca dla oczyszczalni tunelowych najlepiej zachować odległość:
- 3 metry od budynków
- 2 metry od granic działki
- 3 metry od wysokich drzew
- 30 metrów od ujęcia wody pitnej
- 1,5 metra od najwyższego poziomu wód gruntowych.
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków z tunelem drenażowym
Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Szukasz energooszczędnej, niezawodnej, ekologicznej i niemal bezobsługowej przydomowej oczyszczalni ścieków? Oczyszczalnie tunelowe to wyróżnia:
- niski koszt zakupu i eksploatacji
- kontrola oczyszczanych ścieków
- prosta konstrukcja
- możliwość dostosowania do każdej działki
- skuteczne oczyszczanie ścieków
- brak brzydkich zapachów
- wysoka wytrzymałość konstrukcji
- odporność na korozję
Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala oczyścić ścieki bytowo-gospodarcze. To rozwiązanie idealne dla posesji — zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, jak i firm oraz instytucji, które nie mają możliwości podłączenia się do kanalizacji.
Oczyszczalnie ścieków tunelowe cieszą się mnóstwem dobrych opinii wśród klientów. W porównaniu z podobnymi rozwiązaniami ceny oczyszczalni tunelowych są atrakcyjne. Oczyszczalnie tunelowe pozwalają zapomnieć o konieczności cyklicznych wywozów szamba oraz wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
Poza tym są proste w montażu i obsłudze. Skontaktuj się z Primeko — sprawdzonym i polecanym partnerem — ekspertem w instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków, który podpowie i dopasuje idealne rozwiązanie do twoich potrzeb. Dobierze oczyszczalnię po uwzględnieniu ilości mieszkańców danej posesji oraz odpowiednio dopasuje rodzaj oczyszczalni. Zajmie się również jej montażem.