logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Oszczędność wody w zrównoważonym budownictwie

Idea zrównoważonego budownictwa to projektowanie, budowanie i użytkowanie z myślą o dniu jutrzejszym. Priorytetem jest ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych, ograniczenie produkcji odpadów i transportu. Budując wg reguł zrównoważonego budownictwa zwiększamy wartość inwestycji, a jej koszty szybciej się zwracają, wydajemy bowiem mniej na energię, zużycie wody czy wywóz odpadów. Zadaniem na dziś jest świadome budowanie, by nie umniejszać szansy przyszłych pokoleń na lepsze życie [8].

Normalizacja krajowa na rzecz zrównoważonego budownictwa

Organizacja i nadzorowanie działań związanych z opracowywaniem, zatwierdzaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych, w tym związanych ze zrównoważonym wzrostem gospodarki, jest podstawowym zadaniem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN). Działalność tę PKN realizuje przez, specjalnie w tym celu powołane przez Prezesa PKN, Komitety Techniczne (KT PKN), których obecnie jest 246 (w tym30 w sektorze budownictwa i 17 poza nim, ale tematycznie związanych z budownictwem). Członkowie KT przygotowują projekty norm zarówno pod względem merytorycznym, jak i redakcyjnym, przestrzegając przy tym procedur PKN. Projekty norm podlegają ankiecie powszechnej. Po uwzględnieniu uwag z ankiety przez KT, gotowe projekty norm przedkładane są do zatwierdzenia przez Prezesa PKN[J. Fangrat,R.Gajownik,M.Kaproń: Normalizacja w budownictwie, 57 Konferencja Naukowa KILiW PAN oraz KT PZITB, Krynica, 18 – 22 września 2011 r.].

Krajowy Strategiczny Projekt Badawczy Budownictwa Energooszczędnego

Na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, od 14 maja 2010 r., Instytut Techniki Budowlanej i Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska rozpoczęły realizację zadania nr 2 pt. Opracowanie optymalnych energetycznie typowych rozwiązań strukturalno-materiałowych i instalacyjnych budynków w ramach Strategicznego Projektu Badawczego – Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków.

Aktualne i przyszłe zadania ITB na tle 65-ciu lat działalności

Instytut Techniki Budowlanej (ITB), który działa już od 65 lat i to w skrajnie różnych warunkach politycznych i gospodarczych, nie może być złym Instytutem – był, jest i będzie potrzebny. A dlaczego? Postaram się na to odpowiedzieć, stawiając i rozwijając tezy, dotyczące bieżącej i przyszłej roli ITB. Są one sformułowane wyłącznie na moją odpowiedzialność – inni mogą mieć odmienne zdanie lub tylko częściowo podzielać mój punkt widzenia. Niemal równo 5 lat temu, podczas sympozjum „Instytuty Badawcze Budownictwa w Unii Europejskiej” zorganizowanego w związku z 60-leciemITB, wygłosiłem referat pt. Rozwój nauki w obszarze inżynierii lądowej a rola Instytutu Techniki Budowlanej.

Zrównoważone budownictwo - o czym warto rozmawiać?

1. Zrównoważony rozwój jako konieczność cywilizacyjna; nieuchronność zrównoważonego rozwoju budownictwa (przesłanki filozoficzne, formalne, społeczne).
2. Podstawowe pojęcia:
- zrównoważony rozwój;
- zrównoważone budownictwo;
- zrównoważony obiekt budowlany;
- zrównoważony materiał budowlany.
3. Konsekwencje wprowadzenia „idei zrównoważenia” do budownictwa betonowego:
- w przypadku technologii cementu;
- w przypadku technologii betonu…

Metoda oceny budynku pod kątem zrównoważonego rozwoju

Na ocenę zrównoważonego rozwoju składają się trzy podstawowe wymiary: wpływ środowiskowy rozumiany jako zużycie zasobów naturalnych i energetycznych oraz związane z nimi emisje do środowiska, komfort i jakość życia rozumiane jako wartość użytkowa produktu lub usługi oraz koszt rozumiany jako ilość środków finansowych na uzyskanie wartości użytkowej i zmniejszenie oddziaływania środowiskowego. Relacja tych trzech elementów może być nazwana efektywnością środowiskową i stanowić miarę postępu na drodze do zrównoważonego rozwoju. Należy dążyć w praktyce do osiągnięcia jak najwyższej jakości produktów i budynków, minimalizując koszt i oddziaływanie środowiskowe.

13th International Congress on Polymers in Concrete - ICPIC 2010

10 – 12 lutego 2010 r. w Funchal na Maderze (Portugalia), po raz trzynasty odbył się International Congress on Polymers In Concrete – ICPIC2010.Kongres tworzy platformę wymiany poglądów i najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych między wybitnymi światowymi autorytetami w dziedzinie zastosowania polimerów w betonie. Podczas posiedzenia ICPIC Board, prof. dr hab. inż. Lech Czarnecki, Kierownik Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej, dotychczasowy ICPIC President, został przez aklamację ponownie wybrany na ten urząd i rozpoczął trzyletnią kadencję. Prof. Lech Czarnecki jest pierwszym Prezydentem wybranym z Europy Środkowej i Wschodniej.

Recast dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive)

Działania Unii Europejskiej dotyczące zrównoważonego wykorzystania energii wynikają z jej międzynarodowych i wspólnotowych zobowiązań dotyczących:
- ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – w celu realizacji postanowień Protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) oraz jej długookresowego zobowiązania się do utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2 °C, oraz do zmniejszenia do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20% poniżej poziomu z 1990 r. i o 30% w przypadku międzynarodowego porozumienia;