logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

22 października br. odbyło się w hotelu Inter Continental w Warszawie cykliczne seminarium „Droga do neutralności klimatycznej – innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”, zorganizowane przez firmę Cemex Polska we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Uczestniczyło w nim ok. 200 osób, wśród których byli przedstawiciele: świata nauki; biur projektowych i architektonicznych; producentów materiałów budowlanych; stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz inwestorzy. Wydarzenie wpisuje się w globalną strategię Cemex „Future in Action”, której celem nadrzędnym jest redukcja emisji CO2 w zakładach produkcyjnych firmy.

Inauguracji seminarium dokonali: Rafał Gajewski – Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Handlowego Cemex Polska oraz Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Przemysł cementowy, podobnie jak cała branża budowlana, stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. Jednocześnie otwierają się przed nami wielkie możliwości, których motorem będzie transformacja klimatyczna, dekarbonizacja i innowacyjne rozwiązania w budownictwie. W ramach unijnego pakietu „Fit for 55” kluczowym celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 r., oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r. Dalsza redukcja jest możliwa, dzięki szerszemu stosowaniu cementów i betonów o obniżonej emisyjności, we wszystkich segmentach budownictwa – podkreślił Rafał Gajewski.

Podczas seminarium omówiono wpływ dekarbonizacji oraz zmian klimatycznych na rozwój budownictwa, a także innowacje w produktach betonowych i cementowych. Redaktor Roman Młodkowski, Prezes Zarządu Telewizji Biznes24 przedstawił szanse i motywy rozwoju budownictwa w porównaniu z innymi sektorami gospodarki krajowej i międzynarodowej oraz konsekwencje braku decyzji i chęci do zmian. Zwrócił uwagę, że od dekarbonizacji nie ma odwrotu. Perspektywy rozwoju rynku budowlanego oraz kluczowe trendy zaprezentowali Szymon Jungiewicz, Główny Analityk PMR oraz Maciej Gazda, Ekonometryk PMR, podkreślając, że przepisy ESG, redukcja i monitorowanie śladu węglowego będą wielkim wyzwaniem, aby w nadchodzących latach wprowadzić zmiany w technologii i sprostać olbrzymiemu potencjałowi rynku budowlanego w Polsce. Największy potencjał wykazywać będzie budownictwo inżynieryjne, w tym drogowe i energetyczne, których rozwój zapowiada się najbardziej obiecująco, wyprzedzając segment mieszkaniowy i budownictwo usługowe. Zdaniem Davide Zampiniego z Cemex Global R&D, beton jest przyszłością budownictwa i będzie rozwijał się na przestrzeni kolejnych lat. Fundament został już położony. Czas na działanie i transformację branży oraz ewolucje jej systemu wartości. Dzięki temu będziemy budować lepszą zrównoważoną przyszłość. Nie ma przyszłości bez betonu. Architekt Przemo Łukasik z Medusa Group zaznaczył, że zdrowy rozsądek potrzebny jest architektom, producentom, ale również krytykom i ludziom żyjącym na tym świecie, a błędy architektów pokryje zieleń. Drogą do neutralności muszą podążać wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: architekci, projektanci, wykonawcy, producenci materiałów budowlanych i inwestorzy.

O budownictwie przyszłości i ewolucji budowania w kontekście zmian klimatu mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej. Zaznaczył, że zmiany klimatyczne należy postrzegać jako szansę, a nawet siłę napędową rozwoju budownictwa. Wyzwaniem może okazać się fala renowacji starszych budynków, a przyszłość budownictwa będzie się kształtować przez dalszy rozwój BIM i szeroko pojętej cyfryzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyzacji, prefabrykacji modułowej oraz dzięki zaawansowanym technologiom i innowacyjnym materiałom. Dr inż. Piotr Górak – Menadżer Doradztwa Technicznego Pionu Handlowego Cemex Polska, opowiedział o tzw. skoku technologicznym, jakiego dokonała firma Cemex w przygotowaniu i wprowadzeniu na rynek portfolio cementów niskoemisyjnych Vertua®. Obecnie w jej ofercie znajduje się 9 produktów o obniżonej emisji CO2. W 2026 r. firma planuje zastąpić cementy z grupy CEMI nowoczesnymi cementami CEMIV i CEMV.

Ważnym elementem seminarium była debata „Czy dekarbonizacja jest szansą na rozwój budownictwa”, prowadzona przez Zbigniewa Pilcha, Dyrektora Marketingu i Public Relations Stowarzyszenia Producentów Cementu, w której udział wzięli: Jarosław Fiutowski, Członek Zarządu ds. Polityki ESG i Zrównoważonego Budownictwa, Ghelamco Poland; architekt Karol Nieradka, Manager Biura Projektowego Maxberg w Szczecinie oraz Łukasz Rymarz, Główny Specjalista z Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Tematem przewodnim były zmiany w budownictwie oraz ich postrzeganie przez uczestników procesu budowalnego. Zdaniem Łukasza Rymarza dekarbonizacja jest koniecznością, co wynika z faktu, że większość regulacji zapada na poziomie unijnym i konieczne jest dostosowanie prawa krajowego oraz aktów wykonawczych. Z początkiem 2025 r. wejdzie w życie obowiązek raportowania ESG.

Seminarium było okazją do uroczystego podsumowania III edycji konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”, skierowanego do absolwentów uczelni technicznych. Ponadto towarzyszyła mu wystawa pt. „200 lat patentu na cement portlandzki Josepha Aspdina. 200 lat budownictwa betonowego” autorstwa architekt Eweliny Szeląg, stanowiąca podróż ścieżkami historii cementu i betonu od XIX w. po czasy współczesne. Podczas tego wydarzenia uhonorowano specjalnymi statuetkami osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju przemysłu cementowego w Polsce: prof. dr. inż. Jana Deję, Dyrektora Wykonawczego Stowarzyszenia Producentów Cementu, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Tadeusza Radzięciaka, Dyrektora Pionu Produkcji i Technologii Cementu, Członka Zarządu Cemex Polska. (ek)