logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Organizowane co dwa lata Monachijskie Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU to jedna z najważniejszych światowych imprez sektora budownictwa. Wystawców przyciągają tłumy gości z całego świata, w większości zawodowo związanych z budownictwem. Przyjeżdżają oni na monachijskie targi, ponieważ znajdują tu z jednej strony nowe, ciekawe oferty firm , a z drugiej atrakcyjny i na wysokim poziomie merytorycznym program imprez towarzyszących.

Najbliższa impreza – BAU 2025 (13 – 17 stycznia 2025 r.) odbędzie się pod hasłami: budownictwo przyjazane klimatowi; efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych; miasta/dzielnice/wsie – droga do zrównoważonej transformacji; prefabrykowane budownictwo modułowe; budownictwo o zoptymalizowanym koszcie. Głównym celem jest pokazanie wizji przyszłości budownictwa.

Udział w tej edycji targów zapowiedziało ponad 2000 wystawców reprezentujących 60 krajów (w tym ok. 70 z Polski). Będą mieli do dyspozycji 200 tys. m2 w osiemnastu halach. Wystawcy zaprezentują materiały budowlane, w tym wiele nowości. Pokazane zostaną m.in. rozwiązania przyszłości, które stawiają na oszczędność energii, ekologię i redukcję zużycia surowców oraz materiałów.

Hale wystawowe zostały podzielone wg rodzajów produktów tak, aby zwiedzający mogli szybko dotrzć do interesujących ich ofert oraz porównać propozycje konkurentów. Wyodrębniono m.in.: aluminium; szkło; drewno; stal, cynk, miedź; okna i drzwi; bramy i systemy parkingowe; zamki i okucia budowlane; dachy; chemię budowlaną: wykładziny podłogowe; płytki, ceramikę sanitarną, kamień naturalny; automatykę w budownictwie; światło i inteligentny budynek; narzędzia i bezpieczeństwo na budowie; systemy budowlane, energię oraz technologie solarne; prefabrykowane budownictwo modułowe; rozwiązania cyfrowe; roboty i AI; usługi budowlane.

Targom BAU 2025 towarzyszyć będzie wiele interesujących imprez, w tym forum dotyczące przyszłości budownictwa, podczas którego prelegenci podpowiedzą, jak oszczędzać czas, zasoby surowcowe i energię podczas wznoszenia obiektów o różnym przeznaczeniu i jak eksploatować je w sposób neutralny dla środowiska. Obecnie ok. 56% światowej populacji mieszka w miastach i liczba ta zwiększa się. Zgodnie z prognozą do 2050 r. wzrośnie do 70%.Wtymczasie, szczególnie Azja będzie domem dla 33 z przewidywanych 49 megamiast z ponad 10 mln mieszkańców. Wyzwania społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, które pociąga za sobą ten rozwój, będą ogromne, dlatego ważne jest, aby już obecnie planować, jak w przyszłości wyglądać będą miasta, osiedla, wsie. Na BAU 2025 tej tematyce poświęconych będzie wiele wykładów.

Ciekawie zapowiada się Forum Innovation Hub. Na targach znajdzie się też scena, na której wystawcy będą prezentować nowości oraz promować swoje firmy. Odbędą się też spotkania architektów z przedstawicielami przemysłu. Tradycyjnie organizatorzy BAU proponują zwiedzanie targów z przewodnikiem. Ta propozycja adresowana jest m.in. do architektów oraz inżynierów budownictwa.

Wiele firm na BAU 2025 zaprezentuje premierowe rozwiązania. Oto kilka przykładów. Aluprof pokaże dekoracyjne panele aluminiowe EARTHLINE. To innowacyjne rozwiązanie redefiniuje podejście do wykończenia ścian, wprowadzając dynamiczny, trójwymiarowy efekt. Dzięki zastosowaniu systemu zatrzaskowego, ozdobne profile wpinane są bezpośrednio do uprzednio przygotowanej podkonstrukcji aluminiowej, drewnianej, a w przypadku wnętrz – także bezpośrednio do ściany. Takie rozwiązanie zapewnia niezwykle prosty i szybki montaż. Lamele można z powodzeniem stosować jako fasady wentylowane, panele drzwiowe lub dekoracyjne wykończenie ścian wewnętrznych, nadając wszystkim elementom niepowtarzalny wygląd. W ofercie znajdują się panele o szerokości 30 i 90 mm, dostępne w wariancie pionowym i poziomym. EARTHLINE umożliwia również integrację efektownego oświetlenia LED w układzie jednostronnym, dwustronnym oraz centralnym, co pozwala stworzyć unikatowe efekty wizualne. Dzięki bogatej gamie kolorów oraz powłok imitujących takie materiały, jak drewno czy beton, EARTHLINE oferuje ogromne możliwości aranżacyjne.

Na BAU 2025 firma Aluprof pokaże też MB-SKYLINE TYPE S, nową odsłonę wielkogabarytowych drzwi przesuwnych. Dzięki smukłym profilom ukrytym w ścianach i suficie oraz bardzo wąskiemu słupkowi na styku skrzydeł konstrukcja zyskuje nowoczesny, minimalistyczny wygląd, nadający budynkom lekkość i elegancję. Najbardziej charakterystyczną cechą drzwi MB-SKYLINE TYPE S jest zastosowanie całkowicie zabudowanego szczelinowego progu, dzięki któremu wnętrze domu harmonijnie łączy się z otoczeniem (fotografia 1).

Fot. 1. Charakterystyczną cechą drzwi MB-SKYLINE TYPE S firmy Aluprof jest zabudowany szczelinowy próg 

Szwajcarska firma 3S Swiss Solar Solutions AG, która jest liderem w Europie w rozwoju i produkcji przegród przyszłości wytwarzających energię, pokaże na BAU 2025 dachy solarne 3 S (fotografia 2) oraz fasady solarne 3S – moduły fotowoltaiczne, które stanowią element pokrycia dachu o nachyleniu co najmniej 3° lub elewacji. Mają konstrukcję bez ramową i oferowane są w różnych kolorach oraz wymiarach. Pozwalają na bardzo dużą swobodę   w projektowaniu atrakcyjnych, estetycznych fasad i dachów przy zachowaniu bardzo dużej efektywności energetycznej. Na targach w Monachium szwajcarska firma, oprócz innowacyjnych rozwiązań systemowych na dachy i fasady, zaoferuje swoje usługi i rozwiązania cyfrowe w przypadku całej długości cyklu życia produktu: od oprogramowania do planowania, przez cyfrowy portal klienta, po nowy typ oprogramowania do stałego monitorowania wydajności fotowoltaiki.

Fot. 2. Dach pokryty dachówkami solarnymi MegaSlate firmy 3S Swiss Solar Solution

W śródwielu nowości, które na targach w Monachium pokaże Paged, warto zwrócić uwagę na sklejkę DryGuard FR (fotografia 3), która łączy zaawansowaną ochronę przed ogniem i wilgocią. To unikatowe na świecie rozwiązanie opracowane zostało przez zespół R&D Paged LabTech oraz zespoły technologii i operacji Paged Morąg. Sklejka ma hydrofobową powłokę minimalizującą absorpcję wilgoci. Nie wymaga dodatkowej ochrony przed deszczem, co zmniejsza koszty i przyspiesza realizację projektów. Jednocześnie odznacza się małym oporem dyfuzyjnym, co pozwala na przenikanie pary wodnej. Ma najwyższą klasę reakcji na ogień w przypadku drewna B-s1, d0 (EN 13501-1), co gwarantuje bezpieczeństwo w przestrzeniach publicznych i komercyjnych. Jest lekka oraz odporna na pleśń i promieniowanie UV. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość. Dla wielu inwestorów ważną informacją jest to, że sklejka Paged DryGuard FR posiada Deklarację Środowiskową Wyrobu (EPD) typu III.

 

Fot. 3. Sklejka Paged DryGuard FR

Warto pojechać na targi do Monachium, aby zapoznać się z najnowszymi trendami w budownictwie, a także nawiązać interesujące kontakty handlowe i skorzystać z dobrych doświadczeń. BAU pozwala na spotkanie prawie wszystkich liderów rynku oraz wielu małych i średnich firm. Ważne, aby samemu zobaczyć i dotknąć nowych produktów. Zdjęcia i specyfikacje techniczne są niczym w porównaniu z ich obejrzeniem na żywo i możliwością bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami firmy.

Aby jeszcze przed targami umówić ewentualne spotkania, organizatorzy oferują narzędzie Matchmaking-Tool. Warto też przypomnieć, że bilety wstępu na targi najprościej nabyć online. Kto zarejestruje się w ten sposób, ten oszczędzi cenny czas po przyjeździe do Monachium oraz będzie mógł bezpłatnie korzystać z miejskiego transportu.