logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

imagesAnaliza konstrukcji zawierających elementy ze spienionych metali wymaga zastosowania szczególnego modelu materiałowego. Konieczne jest dostosowanie cech modelu konstytutywnego, w postaci:warunku plastyczności, potencjału plastycznego oraz opisu wzmocnienia, do specyficznych cech materiału związanych z  możliwością powstawania dużych odkształceń plastycznych oraz zagęszczania materiału podczas ściskania.
Nie jest możliwe zastąpienie opisu właściwości piany metalicznej klasycznym opisem sprężysto-plastycznym metali, ponieważ różnice w założeniach modeli, a w szczególności różnice w warunku plastyczności prowadzą do uzyskania niepoprawnych rezultatów. Miarodajnym modelem konstytutywnym spienionych metali jest model Deshpande-Flecka. Z uwagi na wymagane  uwzględnienie podczas analizy wpływu nieliniowości materiałowych oraz geometrycznych, korzystne jest stosowanie Metody Elementów Skończonych, jednak w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie analiz typu quasi-static.

Zamów dostęp do artykułu >>