logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Japonia jest światowym liderem w dziedzinie automatyzacji w budownictwie. Przyczyną takiego stanu rzeczy stały się czynniki demograficzne oraz polityka gospodarcza, które spowodowały niedobór wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a w konsekwencji poszukiwanie rozwiązań mających zastąpić człowieka  na placu budowy. W 1990 r. zanotowano największy spadek (4,2%) siły roboczej w branży konstrukcyjnej. Fakt ten miał decydujący wpływ na rozwój automatyzacji oraz robotyzacji budownictwa japońskiego.
Należy dodać, że pierwsze roboty zaczęto stosować na masową skalę już w latach osiemdziesiątych XX wieku, głównie do spawania dużych konstrukcji stalowych. Większość stworzonych rozwiązań okazała się niestety niewystarczająco uniwersalna, aby mogła sprostać skomplikowanym zmiennym warunkom na placu budowy. Niektóre roboty zdały jednak egzamin i dlatego są godne uwagi, gdyż mogą być upowszechnione w innych krajach.
Automatyczne zawiesie umożliwia zdalną  obsługę operacji zakładania na hak i odpinania materiałów czy elementów konstrukcji, co m.in. prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Nieco bardziej wyrafinowanym rozwiązanie jest mobilne ramię robota, służące do podnoszenia i przytrzymywania ciężkich materiałów, takich jak wewnętrzne czy zewnętrzne płyty ścienne. Innym rozwiązaniem jest robot zapobiegający ekspozycji pracowników na włókna szklane, pochodzące z materiałów ogniotrwałych.

Zamów dostęp do artykułu >>