logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

  Polska będzie gościem honorowym  Europejskich Targów Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli  denkmal  2010, które odbędą się w  Lipsku w listopadzie przyszłego roku.  W poprzednich edycjach targów denkmal gośćmi honorowymi były: Włochy, Francja i Węgry. W organizację polskiej obecności na targach denkmal 2010 włączony został Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Departament Ochrony Zabytków MKiDN. 

Okazja jest tym bardziej szczególna, iż właśnie na 2010 r. przypada czterdziestolecie polsko-niemieckiej współpracy w zakresie ochrony zabytków.Na  denkmal 2010  przygotowane zostanie  stoisko narodowe, wystawy specjalne promujące dorobek polskiego dziedzictwa narodowego oraz  seminaria i konferencje. Harmonogram prac przygotowawczych oraz zakres prezentacji Polski  stał się tematem spotkania organizacyjnego, które odbyło się 21 września br. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narpdpwego : Szymon Badura , Naczelnik Departamentu Współpracy z Zagranicą, Dariusz Jankowski , Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków oraz  Marek Korowajczyk ,Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w  Ministerstwie Gospodarki, Tomasz Salomon ,  Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie, dr Marek Barański,  Prezes Polskich Pracowni i Konserwacji Zabytków, dr inż. arch. Marcin Gawlicki,  Dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz prof. Andrzej Tomaszewski. z Politechniki Warszawskiej, członek rady naukowej targów denkmal.
 Dokładny program wystąpienia Polski przedstawiony zostanie na początku 2010 r. Targi denkmal organizowane są w Lipsku co dwa lata , począwszy od 1994 r.  Jest to  już tradycyjne miejsce spotkań  konserwatorów, architektów, inżynierów budownictwa, historyków sztuki, rzemieślników, producentów materiałów budowlanych, a także przedstawicieli samorządów, inwestorów i właścicieli obiektów zabytkowych. Głównymi tematami przyszłorocznej imprezy obok problemów związanych z rewitalizacją całych fragmentów miast, będą:  termomodernizacja obiektów zabytkowych i zastosowanie w nich energii odnawialnych oraz wykorzystywanie cegieł w architekturze.   Targom denkmal  2010 towarzyszyć będą: Międzynarodowe Targi Branżowe Technik Muzealnych i Wystawienniczych MUTEC i Branżowe Targi Budownictwa z Gliny LEHM.