logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Image  Image Image

1 grudnia 2009 w Krakowie odbyła się pierwsza konferencja organizowana w ramach europejskiego projektu PERFECTION Parametry wpływające na zapewnienie dostępności budynków a także zdrowia, poczucia komfortu oraz bezpieczeństwa osób w nich przebywających.


Konferencja miała na celu przybliżenie tematyki wpływu określonych czynników na samopoczucie osób przebywających w budynkach, ze szczególnym naciskim na aspekty zdrowotne, gdyż mieszkańcy krajów rozwiniętych spędzają w budynkach średnio ponad 90% swojego życia. Dlatego też istotne jest, aby warunki panujące w tych budynkach były jak najbardziej optymalne i miały pozytywny wpływ na przebywające w nich osoby. W ramach działań wdrażających i upowszechniających projekt zorganizowano pierwszą konferencję adresowaną w głównej mierze do tych, którzy zajmują się projektowaniem architektonicznym, do producentów materiałów budowlanych oraz deweloperów, a także do osób mających wpływ na tworzenie regulacji prawnych dotyczących wspomnianych kwestii. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury a także Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej. Ponadto, na konferencji obecne było grono międzynarodowych ekspertów, specjalistów z dziedziny budownictwa i architektury.

Organizacja konferencji jest wynikiem międzynarodowej współpracy Partnerów z 11 krajów:
Belgii: Belgian Building Research Institute (koordynator projektu)
Finlandii: VTT Technical Research Centre of Finland
Grecji: Apintech Ltd.
Czech: Czech Technical University in Prague
Francji: ARMINES – Ecole des Mines
Niemiec: Oliver Kornadt and Partner
Izraela: Inetrdisciplinary Centre for Technological Analysis and Forecasting
Włoch: Instituto Superiore sui Sistemi Territoriali per l’Innovazione
Holandii: Technische Universiteit Eindhoven
Polski: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Wielkiej Brytanii: Building Research Establishment
stąd obecność na konferencji przedstawicieli ww krajów i organizacji.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się ponadto uczestnicy ze Słowenii, Rumunii, Włoch, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii, Estonii, Chorwacji. Były to osoby zainteresowane nowymi trendami w budownictwie, którym nie jest obojętne zagadnienie zapewnienia jak najbardziej optymalnych warunków w budynkach (IEQ – indoor environment quality). W związku z międzynarodowym gronem uczestników konferencja odbywała się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Prowadzenie konferencji powierzono Oliverovi Kornadtowi (Oliver Kornadt and Partner, Niemcy), który wraz z koordynatorem projektu Janem Desmyterem (Belgian Building Research Institute, Belgia) otworzył obrady, a także moderował dyskusję po każdym wystąpieniu.
Jako pierwszy prelegent wystąpił Jan Desmyter, który zapoznał uczestników z charakterem i celami projektu PERFECTION a także jego pakietami zadaniowymi oraz przedstawił aktualny stan jego realizacji. Ponadto nakreślił i zapowiedział planowane przyszłe działania w ramach projektu.
Następnie słuchacze mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami Niemiec we wprowadzaniu rozwiązań optymalnych dla współczesnych użytkowników pomieszczeń. Dr inż. Doris Kirchner z Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej przedstawiła potencjalne zagrożenia dla zdrowia i środowiska oraz proces wprowadzania do obrotu i użytku materiałów stosowanych w konstrukcji i urządzaniu pomieszczeń a także aktualne regulacje prawne obowiązujące w Niemczech. w odniesieniu do dostępności budynków oraz ich pozytywnego wpływu na zdrowie osób w nich przebywających (policy issues).
Po przerwie kolejną prelegentką była dr Helena Järnström (VTT, Finlandia), która przedstawiła szczegółowo dotychczasowe efekty projektu. Zaprezentowała te parametry, które do tej pory udało się zgromadzić partnerom projektu pogrupowane według następujących kategorii: zdrowie, komfort, bezpieczeństwo, dostępność, energia, pozytywna stymulacja oraz współczynnik ekonomiczny.
Następnie wystąpił Kazimierz Andrzej Kobylecki z ramienia Ministerstwa Infrastruktury, który zapoznał uczestników z aktualnie funkcjonującymi w Polsce regulacjami technologicznymi i prawnymi co do dostępności dla osób niepełnosprawnych budynków użyteczności publicznej i budownictwa wielorodzinnego.
Po kolejnej przerwie nastąpiła pierwsza prezentacja narzędzia PERFECTION (assessment toolset) pozwalającego na poznanie opinii użytkowników co do parametrów konkretnych budynków. Narzędzie to ma dostarczać inwestorom i realizatorom informacji, które już na etapie projektowania budynku pozwolą wziąć pod uwagę punkt widzenia jego przyszłych użytkowników (user experience). Prezentację poprowadziła Sofia Botsi (Apintech, Grecja).
Ostatnim punktem programu był panel dyskusyjny mający na celu wyłonienie wniosków z dotychczasowej współpracy w ramach projektu. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele Belgian Building Research Institute, Apintech i KOR a w dyskusji wzięli udział uczestnicy konferencji.
Konferencja w Krakowie stała się pierwszą platformą wymiany doświadczeń między Partnerami. Członkowie konsorcjum wprowadzili tym samym w czyn zadania zaplanowane w ramach czwartego Pakietu Zadaniowego projektu. Uczestnicy nie tylko mieli okazję zapoznać się z prezentacjami konferencyjnymi, ale również otrzymali kompleksową informację upowszechnioną w formie materiałów drukowanych i elektronicznych. Ponadto, mogli zawiązać współpracę na poziomie bezpośrednich relacji, co ma znaczenie dla dalszej realizacji projektu oraz organizacji kolejnych spotkań. Najbliższa konferencja w ramach projektu odbędzie się 4 lutego 2010 w Helsinkach.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem na stronach:
http://www.asm-poland.com.pl/index.php?r=s&l=perfection
oraz
http://www.ca-perfection.eu

Image  ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. - Organizator

Image  Materiały Budowlane - Patron medialny