Projektowanie betonowych obiektów oczyszczalni ścieków z uwzględnieniem ich trwałości
Proces projektowania nowej oczyszczalni musi być ukierunkowany na trwałość rozwiązań materiałowo- -konstrukcyjnych w perspektywie co najmniej 50 lat bezawaryjnej eksploatacji. Jako wyjściowe do projektowania procesów oczyszczania ścieków i obiektów budowlanych posłużyć mogą metody postępowania określone w normie PN-EN 200-1. Wymagane jest modelowanie procesów oczyszczania, np. w pilotażowej oczyszczalni ścieków i obserwacje poziomu oczyszczania w poszczególnych obiektach.
Z naszej współpracy z zespołami projektującymi procesy oczyszczania ścieków wynika, iż osoby te dążą przede wszystkim do zmaksymalizowania efektów oczyszczania ścieków nie zwracając uwagi na procesy uboczne, które często mają szkodliwy wpływ na trwałość konstrukcji obiektów. W ramach tej współpracy zalecano przeprowadzenie (niewykonywanych standardowo) badań dotyczących pojawiania się w trakcie oczyszczania ścieków związków niekorzystnych dla betonu. Dodatkowo przeanalizowano pojawianie się siarkowodoru H2S, siarczanów SO4-2, lotnych kwasów tłuszczonych LKT, błony biologicznej i innych związków o szkodliwym oddziaływaniu na beton. Uzyskane w ten sposób dane umożliwiływybór parametrów technicznych betonu i zalecenie, z pewnymi ograniczeniami, ochrony materiałowo-strukturalnej. Istnieje kilka przesłanek warunkujących efektywność takiej ochrony. Za warunek wyjściowy uważa się wykonanie wodoszczelnego i odpowiednio wytrzymałego betonu oraz wykonanie niezarysowanej konstrukcji. Drugi ważny czynnik to odpowiedni dobór cementu w stosunku do spodziewanych agresywnych oddziaływań środowiska. Wybierać należy cementy z grupy CEM II-V,S, CEM III-V,S, a przy środowisku silnie siarczanowym z grupy CEM I HSR lub MSR. Bardzo ważne jest również dokładne uformowanie powierzchni ścian stykających się ze ściekami. Unikać należy raków, zagłębień, wycieków zaczynu cementowego między krawędziami płyt formujących. Ponadto należy stosować wykładziny aktywne oraz lokalne szlifowanie powierzchni betonu kontaktującej się ze ściekami. W miejscach o dużym obciążeniu korozyjnym zalecane są powłoki ochronne.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.