logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Do zabezpieczenia betonu w otwartych osadnikach oczyszczalni ścieków, w których do typowych zagrożeń korozyjnych, oprócz ścieków, można zaliczyć czynniki termiczne (zamarzanie - rozmarzanie) oraz porost biologiczny w strefie wahania lustra wody, należy stosować zaprawy cementowe o wysokiej szczelności i odporne na silne działanie korodujące zgodnie z DIN 4030. Mogą to być m.in. zaprawy MC-RIM lub MC-RIM-F (odmiana drobnoziarnista). Są to systemy ochronne opracowane na bazie cementów niezawierających C3A, odporne na działanie siarczanów. Składają się z proszku, cieczy zarobowej i wody. Możliwa jest aplikacja ręczna lub natryskiem mokrym. Brak fazy C3A jest bardzo istotny w przypadku remontu długo eksploatowanych zbiorników, wykonanych ze słabego (porowatego) betonu, w przypadku których zasięg korozji siarczanowej może być bardzo głęboki. Jeżeli nie usunie się całkowicie takiej warstwy betonu, to faza C3A zawarta w zwykłej zaprawie naprawczej, pomimo prawidłowej aplikacji da wynik fatalny. Wytworzą się bowiem sole pęczniejące i warstwy naprawcze będą się odspajać, a wraz z nimi powłoki ochronne. System powłok ochronnych MC-RIM uzupełniają materiały do naprawy i reprofilacji podłoża betonowego na bazie cementów niezawierających C3A, np. zaprawa do suchego natrysku Nafufill GTS-HS, zaprawa naprawcza nanoszona ręcznie lub natryskiem mokrym Nafufill KM 250 HS, szpachlówka do napraw w zakresie 2 - 10 mm Nafufill KM 110-HS. Jest więc do dyspozycji kompletny, zoptymalizowany system naprawy i ochrony zbiorników otwartych w oczyszczalniach ścieków.
Materiały MC-RIM, MC-RIM-F i MC-RIM-H mają aprobatę techniczną ITB i mogą być stosowane w środowisku agresywnym XA3. Dodatkowo MC-RIM i MC-RIM-F ma atest PZH na wodę pitną. Οptymalny dobór materiału wymaga specjalistycznej wiedzy, a więc warto skonsultować się z kompetentnym doradcą.
Aby zapewnić trwałość zbiorników, należy:
- stosować systemy mineralne, ponieważ zapewniają pełną i trwałą ochronę;
- w przypadku biogenicznej korozji siarczanowej stosować materiały polimerowo-silikatowe;
- w przypadku przykrycia zbiornika, gdzie może powstawać siarkowodór, dodatkowo zabezpieczyć beton;
- podczas remontów zbadać podłoże i stosować materiały z cementów gdzie C3A = 0.