logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wśród wielu rozwiązań elewacyjnych dostępnych na rynku dużą popularność mają płyty i elementy okładzinowe z tworzyw sztucznych.Wzależności od rodzaju polimeru oraz innych dodatków, takich jak wypełniacze (włókna,mączki), plastyfikatory, stabilizatory, barwniki itp., a także różnych technologii produkcjimateriały te charakteryzują się odmiennymi właściwościami technicznymi.

Okładziny zewnętrzne z tworzyw sztucznych przeznaczone są do wykonywania ścian pionowych w budynkach nowo wznoszonych, modernizowanych oraz remontowanych i poddawanych termorenowacji (ocieplanie ścian zewnętrznych metodą lekką, suchą). Bogata gama kolorystyczna, różnorodność faktur, a także łatwość montażu powiększają grono zwolennikówtego typu rozwiązań. Do najbardziej popularnych należą:

płyty i elementy z PVC-U i PVC-UE;

płyty laminatowe;

płyty i płytki z tworzyw sztucznych(z wyjątkiem PVC-U), tj.: płyty mineralno-akrylowe; płyty poliestrowo-kruszywowe;płyty poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym; okładziny z polipropylenu; płytki elewacyjne z modyfikowanego polimeru winylowo-akrylowego;

płyty kompozytowe z rdzeniem z tworzyw sztucznych;

okładziny z kompozytu drewno-PVC. 

Zamów dostęp do artykułu >>