logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Konkurencja i wolny rynek sprzyjają rywalizacji między producentami i dostawcami pokryć dachowych. Odpowiedzialny wybór nakazuje spojrzeć na konkretną technologię nie tylko przez pryzmat doraźnych korzyści, ale również, a może przede wszystkim, kierując się perspektywą długiego życia budynku.

Różnorodność materiałów wykorzystywanych obecnie na pokrycia dachowe jest imponująca: blacha miedziana i tytanowo-cynkowa stosowane w architekturze wielko kubaturowej, blacha falista i płyty włóknowo-cementowe wykorzystywane na obiektach przemysłowych, strzecha lub gont w przypadku stylowej architektury drewnianej, efektowny, lecz kosztowny łupek. Jednak wśród inwestorów indywidualnych największą popularnością wciąż cieszą się pokrycia dachówkowe – królują dachówki ceramiczne, choć niektórzy wybierają też betonowe, a na mniej prestiżowe budynki także blachodachówkę i gonty papowe.