logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Badanie murów na ściskanie przeprowadza się w celu określenia charakterystycznej i średniej wytrzymałości na ściskanie. Właściwości te wraz z wytrzymałością zaprawy wykorzystywane są do wyznaczenia współczynnika doświadczalnego K potrzebnego do obliczania nośności ścian murowanych. W badaniach wyznacza się również moduł sprężystości. Wytrzymałość muru na ściskanie określa się na podstawie wytrzymałościmurowych elementów próbnych obciążanych osiowo w kierunku prostopadłym do spoin wspornych aż do zniszczenia. Murki próbne mogą być wykonane z elementów murowych:
 
● ceramicznych wg PN-EN771-1:2006 Wymagania dotyczące elementówmurowych. Część 1: Elementy murowe ceramiczne;
● silikatowych wg PN-EN 771-2:2006 Wymagania dotyczące elementówmurowych. Część 2: Elementymurowe silikatowe;
● z betonu kruszywowego zwykłego i lekkiego wg PN-EN 771-3:2005 Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 3: Elementymurowe z betonu kruszywowego (z kruszywami zwykłymi i lekkimi);