logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Filip Wolski

Obwodnica Południowa Gdańska to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Trójmieście. Omijając od południa śródmieście Gdańska łączy istniejącą obwodnicę Trójmiasta z prowadzącą w kierunku Warszawy drogą krajową nr 7. Razem z Trasą Sucharskiego i Trasą Słowackiego tworzy w Gdańsku tzw. ring, który pozwala na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, ułatwiając dojazd do nabrzeży portowych i na lotnisko w Rębiechowie. W ramach tej ważnej dla Trójmiasta inwestycji zrealizowana została najdłuższa, jak do tej pory, estakada w Polsce – obiekt WE-1 długości ok. 3 km. Składa się on z dwóch nitek, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i wsparty jest na 69 podporach. Obiekt WE-1 zaprojektowano jako konstrukcję skrzynkową. Do jego realizacji wykorzystano technologię nasuwania podłużnego, stosując aż osiem (2 x 4) stanowisk i osiem stalowych konstrukcji pozwalających przenieść ciężar nasuwanej „skrzynki” na kolejną podporę.

Konstrukcja nośna estakady została sprężona podłużnie: wewnętrznie i zewnętrznie oraz poprzecznie za pomocą pojedynczych splotów z indywidualną ochroną antykorozyjną. Sprężono też oczepy filarów pod konstrukcję za pomocą prętów sprężających. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Bilfinger Berger Budownictwo S.A., a dostawcą systemów sprężania firma BBV Systems.

Zamów dostęp do artykułu >>