logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Elżbieta Nowicka, ITB

Zagadnienia związane z ochroną przed hałasem mieszczą się w problematyce zrównoważonego rozwoju odniesionej do budownictwa i gospodarki przestrzennej. Obiekty budowlane, zwłaszcza obiekty kubaturowe, mają za zadanie chronić przed hałasem, stwarzać odpowiednie warunki życia, pracy i odpoczynku.

Wymagania ludzi dotyczące komfortu akustycznego w miejscu zamieszkania są bardzo zróżnicowane. Zależą one od bardzo wielu czynników, wśród których można wymienić względy kulturowe, poziom zaspokojenia w danym państwie potrzeb mieszkalnych oraz możliwości ekonomiczne państwa i społeczeństwa. W odniesieniu do budynków mieszkalnych pojęcie zadowalające warunki akustyczne musi uwzględniać konieczność zapewnienia poczucia intymności, spokoju i bezpieczeństwa. Dbałość o odpowiedni komfort mieszkań eliminuje przyczyny powstawania konfliktów międzyludzkich, spowodowanych występowaniem różnego typu hałasów przenikających z mieszkań sąsiednich lub pomieszczeń ogólnego użytkowania. 

Zamów dostęp do artykułu >>