dr inż. Elżbieta Nowicka
Klimat akustyczny pomieszczeń oraz ich komfort zawsze był jednym z najważniejszych parametrów determinujących wszelkie działania akustyków wnętrz. Szczególną uwagę poświęcano wnętrzom, takim jak sale koncertowe, teatralne, kina, natomiast w ostatnich latach uwaga akustyków zaczęła skupiać się na pomieszczeniach, takich jak biblioteki, czytelnie, pływalnie, biura, stacje kolejowe. Jakość akustyczna stacji metra określana jest na podstawie odbioru dźwięków mowy. Istnieje wiele parametrów i metod określających jakość akustyczną pomieszczeń, jednak nie uwzględniają one specyfiki tego typu pomieszczeń, których wyjątkowość polega na:
- specyficznych proporcjach pomieszczenia (jeden z wymiarów jest dużo większy od dwóch pozostałych);
- często są to pomieszczenia otwarte na końcach;
- pomieszczenia mają różne kształty przekroju poprzecznego (prostokątne, łukowe, z ustrojami pochłaniającymi i rozpraszającymi).
Zapewnienie prawidłowego odbioru dźwięków mowy w pomieszczeniach jest często jednym z najważniejszych wymagań stawianych projektantowi. Niestety wiedza na temat doboru odpowiedniego parametru w celu najlepszego określenia jakości akustycznej tego typu pomieszczenia, na etapie projektowym, jest nadal niewystarczająca. W związku z intensywną rozbudową sieci metra warszawskiego pojawiła się potrzeba określenia właściwości akustycznych budowanych stacji i opracowania metody ich oceny już na etapie projektowania. Na podstawie wniosków wynikających z przeprowadzonych badań w ramach rozprawy doktorskiej, zaproponowałam wskaźnikową metodę oceny jakości akustycznej pomieszczeń stacji metra, która jest szybka i nieskomplikowana. Jednoliczbowy wskaźnik oceny jakości akustycznej pomieszczeń długich jest bezpośrednio związany ze zrozumiałością mowy, której miarą jest parametr STI.
(...)