mgr inż. Jan Matraś
Brama wyposażona w napęd elektryczny nie powinna przy otwieraniu i zamykaniu stwarzać zagrożenia dla osób, pojazdów, a także zwierząt znajdujących się w pobliżu. Napędy elektryczne mogą jednak spowodować zagrożenie uderzeniem i zgnieceniem przez krawędź skrzydła podczas zamykania. Całkowite wyeliminowanie tego zagrożenia nie jest możliwe, dlatego też siła zamykająca (uderzająca) nie może przekraczać ustalonej, bezpiecznej wartości (napęd musi mieć Deklarację zgodności producenta, czyli spełniać wymagania odpowiednich norm). Wartość tej siły ma obowiązek sprawdzić ekipa instalująca nową bramę, a także należy ją potwierdzić podczas wstępnego badania typu (ITT) wg normy wyrobu PN-EN 13241-1+A1:2010. Metody pomiaru różnych typów bram o różnym ruchu skrzydła podane są w normie PN-EN 12445:2002. Przedstawię je na przykładach najpopularniejszych bram (bramy segmentowej i uchylnej) mających pionowy ruch skrzydła.
Brama segmentowa.
Pomiar sił wykonywany jest na głównej krawędzi zamykającej (rysunek 1). Siły mierzone są w kierunku pionowym, przeciwnie do ruchu skrzydła bramy, w środku szerokości i w odległości 200 mm od obydwu krawędzi bocznych, przy szczelinie otwarcia: 50 mm, 300 mm oraz 2500 mm lub, jeśli wysokość bramy przekracza 2800 – 3000 mm poniżej całkowicie otwartego położenia skrzydła.
Brama uchylna.
W bramach podnoszono-uchylnych wyznaczenie punktów pomiaru sił jest bardziej skomplikowane. Pomiar przeprowadza się prostopadle do skrzydła bramy, w kierunku przeciwnym do ruchu, w punkcie odległym o 300 mm od osi obrotu lub od punktu, w którym krawędź skrzydła krzyżuje się z krawędzią stałą, gdy kąt między skrzydłem a tą krawędzią wynosi 30° (rysunek 2).
Sprzęt pomiarowy i dopuszczalne wartości sił zamykających. Pomiary wykonywane są specjalnym przyrządem pomiarowym składającym się z: dwóch powierzchni kontaktowych średnicy 80 mm ± 1%; sprężyny o wskaźniku sztywności 500 N/mm ± 10%, działającej na powierzchnię kontaktową oraz czujnika nacisku z wzmacniaczem, monitorem i rejestratorem XY. Miernik siły powinien mieć zakres pomiarowy 25 ÷ 2000 N, zapewniać dokładność pomiaru mierzonych wartości co najmniej ± 10 N i zwłokę odpowiedzi wzmacniacza czujnika nacisku nie większą niż 5 ms. Zależność wartości siły zamykającej od czasu jej trwania przedstawiono na rysunku 3. (...)