logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Seminarium „Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów”, organizowane corocznie przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej oraz Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem medialnym m.in. miesięcznika „Materiały Budowlane”, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska inżynierskiego. W XXII spotkaniu, które odbyło się 5 – 6 czerwca br. w Rosnówku k. Poznania, udział wzięło ponad 250 osób. Z pewnością jest to zasługa Komitetu Naukowego pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Witolda Wołowickiego oraz Komitetu Organizacyjnego kierowanego przez dr. hab. inż. Arkadiusza Madaja, prof. PP, które dbają o wysoki poziom merytoryczny artykułów i sprawną organizację seminarium.

W tym roku w pięciu sesjach tematycznych wygłoszono ponad 25 bardzo interesujących referatów o charakterze teoretycznym i praktycznym. Zaprezentowano m.in.: technologie wzmacniania obiektów inżynierskich na przykładzie wybranych realizacji, w tym za pomocą torkretowania, przyczyny ich uszkodzeń oraz metody montażu konstrukcji. Wiele uwagi poświęcono również stosowaniu norm europejskich w projektowaniu obiektów inżynierskich, w tym sprawdzeniu stanów granicznych użytkowalności betonowych konstrukcji mostowych, oddziaływaniom termicznym w mostach zespolonych oraz ocenie nośności belek węzłowych. Podkreślono konieczność wykorzystywania norm w praktyce, a jednocześnie zwrócono uwagę, że jest to ograniczone ze względu na brak załączników krajowych. Zaapelowano o szybkie zniesienie tych barier. Ponadto omówiono rolę Szczegółowych Specyfikacji Technicznych (SST), które są bardzo ważnym dokumentem przetargowym i kontraktowym. Zaznaczono, że ich zapisy są prawie niemożliwe do zmiany podczas realizacji inwestycji, co często prowadzi do napięć pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. Wiele nieporozumień budzą zapisy dotyczące materiałów konstrukcyjnych, technologii oraz kontroli jakości. Często podawane są np. nieaktualne gatunki stali, zalecane niewłaściwe metody badań. W SST przywoływane są też normy wycofane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ponadto zdarza się, że nadzór na budowie interpretuje przepisy w sposób wybiórczy, co może powodować konflikty między stronami kontraktu. Zasugerowano, by w Polsce zostały opracowane nowoczesne Specyfikacje Ogólne, a SST odnosiły się do specyficznych zagadnień konkretnego obiektu.

Spotkanie uatrakcyjniła biesiada wieczorna przy grillu.

(ek)