mgr inż. arch.Mariola Berdysz, Fundacja Wszechnicy Budowlanej
Od exposé premiera jesienią 2011 r. czekamy na nowe Prawo budowlane. Prace przedłużają się. Zakończono konsultacje międzyresortowe do projektu założeń nowego Prawa budowlanego, a jednocześnie ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (weszło w życie 10 sierpnia br.). Do zadań tej Komisji należy opracowanie projektu przepisów rangi ustawowej dotyczących kompleksowej regulacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Nie wiadomo zatem, czy konsultowane założenia będą wiążące dla powołanej Komisji, czy prace rozpoczną się od początku.
W exposé premier stwierdził: Kiedy mówimy o pozwoleniu na budowę, wszyscy chcemy skrócić, a później się okazuje, że nie potrafimy zbudować skutecznie przepisów tak, aby rzeczywiście ten efekt nastąpił. Będziemy proponowali powrót do tego tematu tak, aby wydawanie pozwolenia na budowę trwało nie dłużej niż:
• 100 dni dla wielkich inwestycji;
• 60 dni dla małych, w uproszczonej procedurze.
Więcej można przeczytać w planie prac legislacyjnych w obszarze „Przedsiębiorczość” na stronie KPRM: W dokumencie będą uwzględnione rozwiązania, które usprawnią przebieg procesu budowlanego. Nowe regulacje m.in. określą generalne zasady budowy obiektu budowlanego, wprowadzą przyjazne inwestorom procedury sytuowania obiektów budowlanych, uproszczą procedury administracyjne poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/1/projekt/51637) dostępne są najnowsze informacje o założeniach do projektu ustawy Prawo budowlane.