logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż. Jerzy Antoni Żurański, Instytut Techniki Budowlanej

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej jest brak dopływu powietrza, w ilości niezbędnej do zupełnego spalania gazu i odpływu spalin, z powodu szczelnie zamkniętych okien. Zagrożenia tego można uniknąć, trzeba jednak znać i stosować podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania piecyków gazowych.

Postanowienia dotyczące instalowania i używania gazowych grzejników wody przepływowej oraz wentylacji mieszkań znajdują się w: Prawie budowlanym; Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; zasadniczych wymaganiach dotyczących urządzeń spalających paliwa gazowe; Warunkach technicznych użytkowania budynków mieszkalnych; Polskich Normach (PN-B-03430: 1983 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania oraz Zmiana Az3. PN-B-03430:1983/Az3:2000; PN-B-10425:1989 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze) oraz wytycznych "Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych indywidualnych i zbiorczych w budownictwie ogólnym. COBRTI „Instal”, Warszawa 1973".

Zamów dostęp do artykułu >>