logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Żurawski

Zgodnie z polskim prawem budowlanym obowiązek oceny energetycznej występuje na etapie projektu budowlanego jako jego integralna część, a na etapie pozwolenia na użytkowanie opracowuje się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Na etapie projektu opracowana projektowana charakterystyka określa projektowaną jakość energetyczną budynku. Kupując zatem projekt budowlany, np. domu jednorodzinnego, można na tej podstawie uzyskać informacje o projektowanym zużyciu energii na c.o., wentylację, ciepłą wodę, a nawet chłodzenie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniającym dotychczasowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w par. 328.1. budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynku użyteczności publicznej również oświetlenia wbudowanego, powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie. W zakresie izolacji technicznej minimalne grubości określono w załączniku 2 ww. rozporządzenia. Pojawia się pytanie, czy można uznać propozycje WT2008 za racjonalne, czy warto zastanowić się nad sensownością stosowania większej grubości izolacji technicznych?

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2013, strona 45-48 (spis treści >>)