logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Tomasz Piotrowski, Politechnika Warszawska

W obecnym stanie prawodawstwa w Polsce czas trwania procesu przygotowania obiektu energetyki jądrowej do uzyskania pozwolenia na budowę szacuje się na ok. 3 lata. Kolejne 4 – 5 lat to okres przygotowania i prowadzenia
inwestycji. Oczywiste jest również, że oprócz aspektów formalno-prawnych należy jeszcze przewidzieć czas potrzebny
na uzgodnienia społeczne. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że prąd elektryczny z planowanej, pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce popłynie w latach 2022 – 2024.
Autor omawia wymagania i kryteria stawiane przed inwestorem zainteresowanym budową elektrowni jądrowej.

***

Artykuł powstał w ramach prac strategicznego programu badawczego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. „Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej”, zadanie badawcze „Analiza możliwości i kryteriów udziału polskiego przemysłu w rozwoju energetyki jądrowej”.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 5/2013, strona 29 (spis treści >>)