logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Wojciech Terlikowski

W odróżnieniu od zwykłych zadań inwestycyjnych dotyczących wznoszenia nowego obiektu budowlanego, inwestycyjny proces rewitalizacyjny budynku zabytkowego wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań istniejącej zabytkowej substancji budynku. Właściwie przeprowadzone badania obiektu zabytkowego [1], w tym jego diagnostyka określająca stan techniczny elementów konstrukcyjnych tworzących układ nośny oraz całego budynku, dają podstawę do prawidłowego przeprowadzenia procesu rewitalizacji, uwzględniającego zdolność rewitalizacyjną budynku [2]. Jednak nawet najbardziej skrupulatnie i prawidłowo przeprowadzone badania nie gwarantują w pełni, że w czasie prac konserwatorsko-budowlanych nie natrafimy na zagadnienia nieuwzględnione wcześniej w badaniach. Z tego powodu przez cały czas trwania procesu rewitalizacji należy weryfikować wyniki przeprowadzonych badań, a w razie konieczności wykonywać nowe.

Publikacja powstała w ramach projektu Innowacyjne środki i efektywne metody poprawy bezpieczeństwa i trwałości obiektów budowlanych i infrastruktury transportu w strategii zrównoważonego rozwoju” współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 1.1.2) i jest bezpośrednim rezultatem tego projektu.

Zamów dostęp do artykułu >>