Czy zabudowa balkonu jest rozbudową obiektu?
Roboty budowlane polegające na zabudowie balkonu lub loggii mogą stanowić rozbudowę obiektu budowlanego, jeżeli zmianie ulegną charakterystyczne parametry istniejącego obiektu budowlanego, jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość.
Kto ustanawia i na jakich zasadach inspektora nadzoru inwestorskiego?
Inspektor nadzoru inwestorskiego jest uczestnikiem procesu budowlanego. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może nałożyć obowiązek jego ustanowienia w decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 19 ustawy – Prawo budowlane) lub może ustanowić go z własnej woli inwestor (art. 18 ust. 2 ww. ustawy).
Czy domy jednorodzinne podlegają kontroli stanu technicznego?
Kontrola stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym budynków, jest regulowana w Rozdziale 6 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) Utrzymanie obiektów budowlanych, w szczególności zaś w art. 62 ustawy. Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Czy istnieje wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane stanowi jeden z załączników wniosku o pozwolenie na budowę – art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.). Dokument ten składa inwestor (podmiot, do którego skierowana zostanie decyzja o pozwoleniu na budowę).
Czy decyzję o pozwoleniu na budowę można przenieść na innego inwestora?
Uzyskaną przez inwestora decyzję o pozwoleniu na budowę wraz ze wszystkimi dokumentami dołączanymi do niej na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę można, zgodnie z ustawą – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), przenieść w trakcie wykonywania robót budowlanych na rzecz innego inwestora. Przy przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę zmienia się tylko inwestor.
Czy budynek gospodarczy można wybudować na podstawie zgłoszenia?
Pod pojęciem „budynku gospodarczego” należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jestbudynkiemwrozumieniuart.3pkt2 ustawy–Prawo budowlane, czyli jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach oraz pełni funkcje o charakterze gospodarczym. W myśl art. 3 pkt 1 lit. a ustawy – Prawo budowlane, częścią budynku są instalacje i urządzenia techniczne z nim związane, zatem budynek gospodarczy może posiadać instalacje wewnętrzne.