logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Wojciech Terlikowski
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Zabytki architektury palmyreńskiej wyróżniają się oryginalnymi cechami architektoniczno-konstrukcyjnymi oraz rozwiązaniami technologiczno-materiałowymi. Charakterystyka badanych bazylik wczesnochrześcijańskich wykazała oryginalność ich rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych. Szczególnie istotne w ocenie trwałości badanych konstrukcji antycznych okazały się stosowane techniki murowe, przy czym ściany warstwowe „opus palmyrenum” okazały się techniką zdecydowanie mniej trwałą niż klasyczne mury z kamiennych ciosów.
Działania wojenne w Syrii przerwały badania polskiej misji archeologicznej w Palmyrze. W 2013 r., ze względu na rosnące zagrożenie utraty tych niepowtarzalnych skarbów dla przyszłych pokoleń, zabytki Palmyry zostały uznane za zagrożone na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Przeczytaj cały artykuł >>